FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgalcilere füze atmak direnişin hakkıdır

Filistin Adalet Bakanı Muhammed Ferec El-Gul, direniş gruplarının işgal hedeflerine doğru füze fırlatmalarının en doğal hakları olduğunu belirterek, Filistin Hükümeti’nin Goldstone Raporu’na verdiği cevapta Gazze’ye açılan son savaşta Siyonistlerden yaralananlar olması nedeniyle özür dilediği iddialarını yalanladı.

Filistin Adalet Bakanı, bugün (7 Şubat Pazar) yaptığı basın açıklamasında, Filistin Hükümeti’nin yargıç Richard Goldstone başkanlığındaki Birleşmiş Milletler Araştırma Komisyonu’nun raporuna verdiği cevapta tam olarak şöyle söylediğini bildirdi: “İsrail, atılan füzelerle İsrailli sivillerin öldüğünü öne sürüyor. Bu iddialar kanıtlanmaya ve ispata muhtaçtır. İsrail ise bağımsız komisyonların konuyu araştırmasını reddediyor.”

Gazze’deki Filistin Hükümeti’yle Hamas Hareketi’nin birbirinden ayırt edilmesi gerektiğini ifade eden El-Gul, “Rapora cevabı hükümet verdi ve bu konuda direniş grupları değil o yetkili” dedi.

Amerikan Yönetimi’nin Goldstone Raporu’nun Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gitmesine engel olmasını beklediklerini kaydeden El-Gul, Birleşmiş Milletler’den savaş suçlusu İsraillileri işledikleri cinayetlerden yargılanmaları için mahkemeye sevketmesini istedi.

Filistin Hükümeti’nin Goldstone Raporu’na verdiği cevabın birkaç gün içinde BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a ulaşmasının beklendiğini söyleyen El-Gul, 50 sayfalık cevabın Filistin’deki BM İnsan Hakları Komiserliği’ne Çarşamba günü teslim edildiğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.