FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgalcilerin El-Halil’deki köyleri yıkacağından endişe ediliyor

Siyonist işgal devletinin Filistinlilerin arazilerini askerî eğitim amacıyla kullanacağı atış talimi alanına dönüştürmek için köylerini yıkma kararında ısrarlı davranması Batı Yaka’nın el-Halil şehrinin güneyinde bulunan bazı köylerde endişeleri artırdı.

İşgalcilerin Haaretz gazetesinin bugünkü (8 Ağustos Çarşamba) sayısında yayınlanan bir rapora göre işgal güçleri Pazartesi sabahı Batı Yaka’nın güneyinde bulunan Cinibe köyüne helikopterlerle asker indirdi. Bu köyün ise işgal devletinin Savaş Bakanı Ehud Barak’ın açıklamasında yıkılacağı ilan edilen sekiz köyden biri olduğu ifade edildi. İşgal devleti savaş bakanı söz konusu köylerin ahalisine evlerini boşaltmaları için bir süre tanıdıklarını söylemişti.

Pazartesi günü gerçekleştirilen asker indirimine şahit olan bölge ahalisi askerlerin silahlı ve maskeli olduklarını, çevredeki evlerin, çadırların ve ağılların fotoğraflarını çektiklerini dile getirdiler. Baskıncı askerlerin ayrıca etrafta ciddi anlamda maddi hasara neden olan aramalar yaptıkları, bazı yerlerde depoları boşalttıkları, sütleri ve yağları yerlere döktükleri ifade edildi.

Olay hakkında ayrıntılı bilgiler veren Haaretz gazetesi baskın düzenlenen köyde evlerin arasına yayılan maskeli ve silahlı askerleri gören çocukların da ciddi şekilde korktuklarına dikkat çekti.

Verilen haberlere göre benzer bir baskın da bir hafta önce yine yıkım için boşaltılması istenen diğer köylerden dördüne düzenlenmişti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 05 Nisan 2020 (41) içerik yüklenmiştir.