FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgalciyle görüşme yapmak anlamsızdır

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistin iç barışının ancak Filistinlilerin dış güçlerin baskısından uzak, bağımsız ve özgürce iradelerini ortaya koymalarıyla mümkün olabileceğini söyledi.

Başbakan Heniyye, El-Quds televizyonunun dün (19 Ocak Salı) kendisiyle yaptığı röportajda şunları ifade etti: “Hamas ve Fetih arasında şimdiye kadar konuşulan bütün konularda kapsamlı bir barış anlaşmasının yapılmasını istiyoruz. Bizler daha önceki başarısız anlaşmaların tekrarlanmasını istemiyoruz. Biz süreklilik arz edecek kapsamlı ve gerçek bir anlaşmanın sağlanması taraftarıyız. Bu anlaşmasının şimdiye kadar ertelenmesinin ana nedeni ise ABD’nin vetosudur.”

Hamas’ın anlaşmanın şartlarını kabul ettiğini ancak Mısır’dan başka bir Arap ülkesinde imzalanmasını istediğine dair çıkan haberleri yalanlayan Heniyye, bu tür yalan haberlerle propagandaların Hamas hareketiyle Filistin hükümetine karşı sürdürülen kampanyanın bir devamı olduğunu ifade etti.

Şeyh Karadavi’ye karşı başlatılan kampanyaya da değinen Heniyye, ümmetin önde gelen liderlerinden birine yapılan bu karalamaların haksızca olduğunu belirterek, Şeyh Karadavi’yi sonuna kadar desteklediklerini ve onunla dayanışma içinde olduklarını dile getirdi.

Başbakan Heniyye Siyonistlerle sürdürülen anlamsız görüşmeler hakkında ise şunları söyledi: “Filistin halkına haklarından bir şeyler geri geçirecek olgun bir siyasi çalışmaya karşı değiliz. Fakat düşmanla 18 yıldır sürdürülen bu görüşmeler Filistin halkına ne kazandırdı? Sonuç, -bunu sürdürenlerin ifadesiyle- maalesef acıdır. Böyle bir girişimin sonuçları doğru ve olumlu olmayacak. Çünkü girişim yanlış bir noktada Filistin davasına yanlış bakanlarla başlamış.”

Arapların Gazze kuşatmasına karşı tutumlarına da değinen Heniyye, Arapların iradelerini ortaya koymaları durumunda bu kuşatmayı kaldırabileceklerini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.