FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgale karşı Filistin halkı birlik olmalıdır

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistin halkının birçok tarafın ortak olduğu büyük bir komplo ile karşı karşıya olduğunu belirterek, Filistin halkından işgale karşı durmak için iç ihtilafları bir kenara bırakıp birlik olmalarını istedi. Ramazan ayının kaynaşmak, sevgiyle kucaklaşmak ve bağları sağlamlaştırmak için iyi bir fırsat olduğunu da sözlerine ekledi.

Başbakan Heniyye bu konuşmasını, İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Furkan savaşında şehit olanların anısına Gazze’nin orta bölgesinde düzenlediği toplu iftar yemeğinde yaptı. Hamas’ın verdiği toplu iftar yemeğine yaklaşık beş bin kişi katıldı.

Konuşmasında Kudüs’e de değinen Heniyye şöyle dedi: “Kudüs bugün yağmalanıyor, İslamî izleri siliniyor ve önemli sembolleri çalınıyor. Siyonistlerin şehri Yahudileştirmek için yaptığı bütün çabalara rağmen Kudüs Müslüman kimliğiyle yaşayacaktır. Kudüs hiçbir zaman Yahudi olmayacaktır. Biz de topraklarını kurtaramayınca taviz veren bir halk değiliz. Bizim hayatımız işgalcilerin hayatından daha uzundur.”

Aralarında şehit ailelerinin olduğu binlerce kişiye seslenen Heniyye şöyle devam etti: “Sizinle karşılaşmamız, aynı sofrada oturmamız, Gazze, Batı Yaka ve 1948 yılında işgal edilmiş topraklardaki Filistinliler arasındaki kardeşlik bağını gösteriyor. Bunların hepsi bir vücut gibidirler. Bu görüşme kardeşlik bağını güçlendirdiği gibi, kuşatma ve ambargonun da Filistinlilere güç ve azim kazandırmaktan başka bir şeye yaramadığını gösteriyor.”

Gazze savaşına da değinen Heniyye, Gazze savaşı’nın 1948 yılından beri havadan, denizden ve karadan yapılmış en büyük saldırı olduğunu belirterek, direniş mücahitleriyle işgal devleti arasındaki güç dengesizliğine rağmen Gazze halkının büyük bir direniş gösterdiğini bundan dolayı kendilerini tebrik ettiğini dile getirdi.

Gazze şehitlerine ve esirlerine direnişleri nedeniyle müteşekkir olduklarını belirten Heniyye, esirlerin bırakılacağı günün çok yakın olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.