HaberlerİranOrtadoğu

İshak Cihangiri: ABD, İran iktidarını buhranla sürüklemeye çalışıyor

İran cumhurbaşkanı birinci yardımcı İshak Cihangiri, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasına temas ettiği açıklamasında, ”Amerikalılar İran iktidarını buhrana çekmeye çalışıyorlar’ dedi.

Cihangiri, dün Tahran Kitap Fuarı’nın kapanış merasiminde yaptığı konuşmada, Amerika’da Trump’ın iktidara geldikten sonra İran’ın ekonomi ortamını güvensiz hale getirmek için çalıştıklarını belirterek, ”Amerikalılar, nükleer anlaşmadan çıkacaklarını bildirdikleri anda İran ekonomisinin allak bullak olacağını sandıklarını ama bu konuda en düşük gelişmenin yaşandığını söyledi.

Cihangiri, Amerikanın nükleer anlaşmadaki taahhütlerine bağlı kalmamasına işaretle, ”Amerikalılar nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmesinden dolayı ciddi olarak taahhütlerinin hiç birini yerine getirmedi ve İran milletinin haklarının gerçekleşmesine önem vermedi ve onların nükleer anlaşmadan çıkması gerçekte ilk aşamada Amerika’nın uluslararası itibarına zarar verecektir’ dedi.

İran cumhurbaşkanı yardımcısı, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkma konusunda müttefikleriyle defalarca müzakere ettiğini belirterek, ”Amerika siyonist İsrail rejimi ve Arabistan’ın koordinesiyle nükleer anlaşmadan çıktı’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2022 (28) içerik yüklenmiştir.