HaberlerİranOrtadoğu

İshak Cihangiri: Avrupalılar, bazı firmaların İran’dan çekilmesini telafi etmeyi üstlenmiştir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı İshak Cihangiri, Avrupa’nın nükleer anlaşmanın korunması için öneri paketinin durumuna işaretle, Avrupalılar’ın İran’dan bazı özel firmaların İran’dan çıkmasını küçük ve orta ölçekli firmaları ve öngörülmüş yollarla telafi etmeyi kabul ettiklerini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcı İshak Cihangiri İRNA’ya yaptığı açıklamada, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesiyle İran’ın bu anlaşmanın menfaatlerinden yararlanmaya çalıştığını belirterek, İran’ın nükleer anlaşmanın sürmesi veya son bulması için gereken tüm önlemleri düşündüğünü ve anlaşmada kalan ülkelerin tepkilerini beklediğini vurguladı.

Cihangiri, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra bu ülkenin izole olurken, İran’ın bölgedeki birkaç ülke hariç tüm ülkeler tarafından pozisyonu desteklenen bir ülke konumuna geldiğini vurguladı.

İran ile Avrupalı ülkelerı arasında nükleer anlaşmanın korunması, İran’ın anlaşmadan yararlanması ve ABD’nin yaptırımlarıyla mücadele için müzakereleri devam ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Şubat 2024 (30) içerik yüklenmiştir.