HaberlerİranOrtadoğu

İshak Cihangiri’den direniş ekonomisi açıklaması

İslami İran cumhurbaşkanı birinci yardımcısı İshak Cihangiri, direniş ekonomisi siyasetlerinin yaptırımların kalkmasından sonra uygulanmasını altın dönemler olarak niteledi.

Cihangiri, dün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, direniş ekonomisini İran ekonomisi için en önemli reçete olarak nitelerken bu siyasetin altın dönemlerinin yaptırımların kalkmasından sonra direniş ekonomisinin yürürlüğe girmesiyle olacağını söyledi.

İran cumhurbaşkanı birinci yardımcısı, yaptırımlardan sonra yabancı şirketlerin İran’da ciddi olarak varlık gösterecek olmalarına da işaretle de, İran’da üretime ve ihracata ağırlık verilmesi gerektiğini ve siyasetlerinin de bu yönde üretime destek yönünde olacağını söyledi.

Cihangiri, yaptırımların kalkmasından sonra ortak petrol ve gaz havzalarında yatırım miktarının arttırılmasının da öncelikli siyasetler arasında olacağını bildirdi.

İran cumhurbaşkanı yardımcısı, BM Güvenlik Konseyi’nin İran ekonomisiyle ilgili yaptırımlarının kalkmasının olumlu etkilerine temasla, İran aleyhinde zalimce yürütülen bu yaptırımların kalkmasının halkın yaşamının olumlu yönde değişmesine vesile olacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.