AmerikaIrakSuriye

IŞİD ile ABD ilişkileri hakkında yeni kanıtlar

ABD, IŞİD terör grubunun Irak ve Suriye’de ortaya çıkmasında ve yayılmasında önemli bir rol oynadı. Şimdi ise Washington’un bu konudaki planlı eylemlerini gösteren yeni kanıtlar ortaya çıktı.

Wshington Post gazetesi Perşembe günü yayımladığı bir raporunda şöyle yazdı: Gizli ve sızdırılmış ABD askeri belgeleri, IŞİD’in şu anki lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi’nin daha önce Irak’taki ABD güçleri için bir tutsak ve casus olduğunu ortaya koyuyor. Raporda, onun 2008 yılında Irak’ta tutuklandığı ve daha sonra Irak’taki ABD güçleri için casus olarak çalıştığı belirtiliyor. Gerçek adı “Amir Muhammad Sa’id Abd-al-Rahman al-Mawla” olan tutuklu, o sırada IŞİD terör örgütü içinde 31 yaşındaki orta rütbeli bir yetkili olarak görev yapıyordu. Sorgulama sırasında iyi işbirliği yaptı ve IŞİDli meslektaşları hakkında pek çok bilgi verdi. Örneğin 2008’deki birkaç günlük sorgulama sırasında, terör örgütünün medya departmanının gizli karargahı hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Ayrıca sorgu görevlilerine, Fas doğumlu bir İsveçli olan Abu Qaswarah adlı IŞİD’in 2 numaralı lideri hakkında gerekli tüm bilgileri paylaştı. Bu bilgileri aldıktan birkaç hafta sonra; ABD askerleri Musul’da bir saldırı sırasında Ebu Qassura’yı öldürdü. Pentagon bundan önce de bu IŞİD liderinin ABD casusu olduğunu gösteren birkaç belge yayınladı.

IŞİD’in şu anki liderinin ABD ile Irak’ta ilişkilerinin ortaya çıkması, Amerikalıların bu terör örgütünü hedefleri doğrultusunda donatmak ve silahlandırmakla kalmayıp aynı zamanda, üst düzey üyelerini hesaplı bir şekilde kullandılar ve hatta Al-Mawla’nın serbest bırakılmasıyla bile, onu bu terör örgütünün lideri olma yoluna koydular.

ABD, IŞİD’in yükselişindeki rolünü örtbas edemez. IŞİD ilk olarak Irak’ta Baas partisinin geri kalan unsurlarının ve dünyanın farklı yerlerinden Irak’ta toplanan Selefiler ve tekfircilerin katılımıyla Irak’ta kuruldu ve faaliyetlerini Irak’tan Suriye’ye hızlı bir şekilde genişletti. Amerika Batı’nın lideri olarak , Batılı ve Arap ortaklarıyla birlikte IŞİD dahil Tekfirci teröristlere geniş destek sağladı. Washington’un amacı, meşru Suriye hükümetini devirmek ve direniş eksenini zayıflatmaktı vebu hedefine varmak için bu terör örgütlerini bir araç olarak kullanıyor. Eski ABD Başkanı Donald Trump, Başkan Barack Obama ve eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın IŞİD’i şekillendirmedeki doğrudan rolü hakkında tartışmalı açıklamalar yaptı. Trump, Ocak 2016 seçim konuşmasında “Onlar (Obama ve Clinton) dürüst olmayan insanlar. IŞİD’i yarattılar. Hillary Clinton, Obama ile birlikte IŞİD’i kurdu.” dedi. Trump’ın sözleri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dahil olmak üzere dünya liderleri tarafından Beyaz Saray’ın IŞİD’in oluşumunda ve eylemlerinde doğrudan rol oynadığına dair defalarca yapılan suçlamaların bir onayıydı. 2011’den 2014’e kadar Amerikalılar IŞİD’e geniş destek verdiler ve bu terör örgütüne lojistik ve finansman destek sağlamakta büyük rol oynadılar. IŞİD’in Irak’taki eylemleri ve ülkenin geniş alanlarının işgal edilmesinin ardından, Obama yönetimi döneminde Washington bu terör örgütünü kontrol etmeye çalıştı ve böylece 2014 yılında IŞİD’e karşı sözde uluslararası koalisyon kuruldu. ABD’nin amacı IŞİD’i daha kontrollü bir çerçevede tutmak, böylece Suriye ve Irak’a yönelik baskı araçlarına ve direniş eksenine karşı kullanabilmesidir. Bu nedenle, IŞİD ile mücadelede Amerikan dürüstlüğü tamamen sorgulanabilir olmakla kalmıyor, aynı zamanda Washington’un desteği olmadan IŞİD’in asla cinayetlerini işleyemeyeceği açıkça ortaya çıktı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.