HaberlerOrtadoğuSuriye

IŞİD sadece insanları değil medeniyet ve kültürüde yok etmeyi amaçlıyor

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak Suriye’nin; IŞİD tekfircilerinin Homs kırsalının doğusu Antik Palmira Kentinde Baalshamin Tapınağını havaya uçurması ve tarih eser uzmanı Halit el Esad’ı barbarca katletme eylemlerinden büyük bir öfke duyduğunu belirtti.

Kaynak bugün SANA’ya yaptığı açıklamada; IŞİD’in insanlık ve medeniyet düşmanı bu cinayetlerinin azılı tekfircilerin insanı, insanlığı, kültürü ve her şeyi canice hedef aldıklarına yeni bir kanıt teşkil ettiğine dikkat çekti.

Bu gibi cinayetlerin tarihi eserlerin korunması, tekfircilere desteğin kesilmesi ve terörle mücadelede ilgili uluslar arası kararların hayata geçirilmesinde kimi devletlerin umursamazlığını ortaya koyduğuna dikkat çeken kaynak; Suriye ve Irak’ta tarihi eserlerin terör saldırılarından korunmasını öngören Güvenlik Konseyinin özellikle 2199 sayılı kararının hayata geçirilmemesinin IŞİD’e teşvik teşkil ettiğini ifade etti. Kaynak terörle mücadele ve tarihi eserlerin korunması yönünde etkin adımların atılması, terörü destekleyen devletlerin desteklerini kesmelerine zorlanmaları öneminin bir kez daha vurgulandığına dikkat çekti.

Suriye ve halkının tarih boyunca insanlık ve medeniyete gayet önemli kazanımlar sağladığına işaret eden kaynak; bu kazanımları koruma ve pekiştirmede her zamandan daha çok azimli olduğunu belirtti. Kaynak sadece Suriye ve halkının değil, tüm insanlığın zenginliği sayılan ve medeniyete ışık tutan bu mirasın korunmasıyla birlikte terörle mücadelede dünyanın tüm hür insanlarını saflarını birleştirmelerine çağırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.