HaberlerIrakOrtadoğu

IŞİD terör örgütü arkasında enkaz bırakıyor

Ele geçirdiği Guver nahiyesinden geri çekilen IŞİD, arkasında enkaz bırakıyor.

Irak Şam İslam Devleti örgütü (IŞİD) öncülüğündeki silahlı gruplar, ele geçirdikler yerleşim birimlerinden çekildiklerinde geride enkaz bırakıyor.

IŞİD militanları, kontrol altına aldıkları yerlerde evleri yağmalayıp tahrip ediyor. Çekildiklerinde ise takipten kurtulmak için araçları yakıyor ve köprüleri havaya uçuruyor.

IŞİD’in nahiyeyi terk etmesinden sonra Irak ordusuna bağlı askerler bölgeye girerek, IŞİD’in Dicle kolu üzerinde patlattığı köprüyü görüntüledi.

Güver’in Musul ile bağlantısını sağlayan köprünün büyük bir bölümünü yıkan IŞİD militanlarının, birçok evi yağmaladığı belirtildi. Irak ordusundaki askerlerin verdiği bilgilere göre, pek çok araç ise yakılmış.

Halkın dönmeye başladığı Güver’in dışına kadar püskürtülen IŞİD militanları ile çatışmalar sürüyor. Irak ordusunda görev yapan Kürt askerler, havan topu ve ağır silahlarla IŞİD mevzilerini vuruyor. Irak askerleri, IŞİD militanlarının, Güver nahiyesinin Musul sınırlarına yakın köylere gizlendiklerini ve fırsat buldukça saldırabileceklerini söyledi.

Bölgeyi terk eden halkın, evine dönmesi ve savaşan askerlere lojistik destek vermesi gerektiği belirten Subay Ahmet Tarık, “Burası boşaldı. Güver hala tehlike altında. IŞİD keskin nişancıları kanaslarla taciz ateşi açıyor. Güvenlik güçleri de onlara aynı şekilde karşılık veriyor. Artık halkın da bunlara karşı savaşma vaktidir” dedi.

Güver nahiyesinin çevresi ve merkezinin kontrol altında olduğu, güvenlik önlemlerinin üst düzeyde olduğu kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (30) içerik yüklenmiştir.