AsyaHaberler

IŞİD terör saflarında savaşan 3 bin Rus vatandaşı var

Rusya Federal Güvenlik Servisi Direktörü Bortnikov, IŞİD saflarında savaşan 3 bin civarında Rusya vatandaşı olduğundan süphelendiklerini söyledi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi Direktörü Aleksandr Bortnikov, yaklaşık 3 bin Rusya vatandaşının IŞİD saflarında savaştığından şüphelendiklerini açıkladı.

Bortnikov, IŞİD’e katılan Rusya vatandaşlarından 198’inin yurtdışındaki çatışmalarda öldüğünü, 214’ünün de Rusya’ya geri döndüğünü ileri sürdü.

Bortnikov yakın takipte tutulan geri dönen vatandaşların 80’i hakkında dava açıldığını, 41’inin ise tutuklandığını belirtti. Buna karşılık Suriye ve Irak’a giderek IŞİD’e katılmak isteyen 100 kişinin de Rusya devlet güçleri tarafından engellendiği bildirildi.

Rus yetkililer, IŞİD’e katılan Rus vatandaşlarının sayısı konusunda farklı rakamlar vermişti. FSB’den eylülde yapılan bir açıklamada, IŞİD saflarında savaşan Rus vatandaşlarının sayısı 2 bin 400 olarak verilmişti. Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolay Patruşev ise hazirandaki bir açıklamasında, IŞİD yanında binden fazla vatandaşlarının savaştığını söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (37) içerik yüklenmiştir.