HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

IŞİD Terörünü Üretenler, IŞİD’e Operasyon Tasarısını Kabul Etti

BM Güvenlik Konseyi, IŞİD’le mücadele kapsamında örgütün finans kaynaklarının kesilmesi amacıyla hazırlanan karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti.

BM Güvenlik Konseyi’nde maliye bakanları düzeyinde gerçekleşen toplantıda, IŞİD’in finans kaynakları ile mücadele için ABD ve Rusya tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin de aralarında olduğu çok sayıda ülke tarafından desteklenen 2253 sayılı karar tasarısı görüşüldü. BMGK’nın aralık ayı dönem başkanı ABD’nin Hazine Bakanı Jack Lew tarafından yönetilen toplantıda yapılan oylamada, tasarıya 15 ülkenin tamamı olumlu yönde oy kullandı.

Kararda, 1999 yılında kabul edilen BMGK kararıyla kurulan ve El Kaide yaptırımlarının uygulanmasını yürüten El Kaide Yaptırımları Komitesinin ismi “IŞİD-El Kaide Yaptırımları Komitesi” olarak değiştirildi.

Kararda tüm ülkelerden IŞİD-El Kaide yaptırımları listesinde bulunanlara ait finansal varlıkların gecikmeden dondurulması, seyahatlerinin engellenmesi, silah, mühimmat ve askeri malzeme almaları, askeri danışma, teknik destek edinmelerine izin verilmemesi istendi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (4) içerik yüklenmiştir.