HaberlerOrtadoğuYemen

Islah Partisi Bölündü Mü?

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile anlaşarak Ensarullah Hareketine karşı savaşa girişen Yemen Eski Cumhurbaşkanı Ali ABdullah Salih’in öldürülmesi Yemen’de dengeleri değiştirdi.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile anlaşarak Ensarullah Hareketine karşı savaşa girişen Yemen Eski Cumhurbaşkanı Ali ABdullah Salih’in öldürülmesi Yemen’de dengeleri değiştirdi.

Ali Abdullah Salih’in Kongre partisi, Suud yanlıları, Ensarullah destekçileri ve bağımsızlar olarak üçe ayrılırken Yemen Islah Partisi’nin de bölündüğü haberleri gelmeye başladı.

Dün Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayid Al-i Nahyan ve Yemen Islah Partisi Genel Başkanı Muhammed El Yedumi ve Islah Partisi Genel Sekreteri Abdulvahhab El Unsi Riyad’da bir araya geldi.

Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayid’in Riyad’da ki toplantıya Islah Partisi yetkilileriyle bir araya gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin İhvan düşmanlığı dünya kamuoyu tarafından bilinirken İhvan’a yakın Islah ile yapılan görüşme akıllarda yeni soru işareti oluşmasına yol açtı.

Yemen’e saldırı için Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan Arap İtifakı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin talebi üzerine Islah Partisi ile çalışmayı tercih etmemişti.

Arap Koalisyonu, Taiz’de dahi Islah Partisi’ni havadan ve kararadan askeri olarak desteklemeyi tercih etmemişti.

Riyad’da yapılan toplantı sonrası Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA geçtiği haberde, Islah Partisi’nin Yemen’in istikrarı ve güvenliğin tesisi çalışmalarının bir parçası olduğunu aktardı.

Mısır İhvan Hareketinin yayın organı Bevvabetu’l Adale ve’l Hürriye sitesi, Suud ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’de Islah Partisi ile askeri ve siyasi alanda nbasıl bir çalışmanın içerisine girildiğini sorguladı.

İhvan Hareketinin yayın organı, Suudi ARabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin yeni planı nedir diye sordu.

Suudi Arabistan ve Yemen’in 3 yıldır devam eden Yemen savaşında kesin sonuç elde edememesinden dolayı Islah Partisi ile çalışmaya karar verdiği söylenenler arasında…

Diğer taraftan Ali Abdullah Salih’in Suudi ARabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile anlaşarak Ensarullah’a karşı başlattığı savaşta Islah Partisi tarafsız kaldıklarını açıklamıştı.

Riyad’da yapılan toplantı sonrası Birleşik Arap Emirlikleri Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, twitter hesabından bir açıklamay yaptı.

Eşki twitter açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yemen Islah Partisi, terör örgütü İhvan’dan ayrıldığını ilan etti. Yemen ve Arap bölgesinin çıkarlarını önceledik ve niyetleri sınama fırsatı yakaladık. Esneklikle çalışıyoruz, amacımız bölgenin güvenliği ve istikrarı.”

Tüm bu gelişmeler, Yemen Islah Partisi’nin İhvan ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan arasında bölündüğü yorumları yapılmasına yol açtı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.