DünyaHaberler

İslam alemi Kerbela şehidlerine ağlıyor

İslam dünyasının dört bir yanında, ehl-i beyt aşıkları, Müslümanlar, özgürlük yanlıları, Hz. İmam Hüseyin ve Kerbela şehidleri için ağlıyor.

İran başta, ehl-i beyt imamlar halkasının 8.cisi Hz.İmam Rıza as.’ın pak türbesinin bulunduğu Meşhed ve İmam Rıza as.’ın sevgili kız kardeşi hz. Masume’nin pak türbesinin bulunduğu ilim şehri Kum olmak üzere, başkent Tahran, Erdebil, Tebriz, Şiraz, Yezd gibi muhtelif şehirlerde bölgenin yöresel yas ve matem merasimleri olmak üzere İran’ın dört bir yanında tasua akşamı Hz. İmam Hüseyin ve Kerbela şehidleri için yas ve matem merasimleri düzenlendi.

Camiler, türbeler, hüseyniler, tekke ve zaviyeler ile mahaller ve meydanlarda oluşturulan heyetlerde toplanan Müslümanlar, Kerbela’da sergilenen ve gelecek nesillere miras bırakılan, inançları uğruna dik duruş, peygamber-i İslam’ın savunulması ve hakkın, zulüm karşısındaki mücadelesi anlatıldı. Zalimlerin vahşi bir şekilde peygamberin sevgili torunu ve dostlarının vahşi bir şekilde şehid edilişleri için yas ve matemler düzenlendi.

İran’ın yanı sıra, Azerbaycan, Irak, Türkmenistan, Afganistan ve Türkiye gibi bölgele ülkeleri ile İslam dünyasının dört bir yanında muhtelif etkinliklerle Kerbela şehidleri ve Hz.İmam Hüseyin’in mektebi ve mücadele felsefesi anlatıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.