HaberlerİranOrtadoğu

İslam cumhuriyetinin insan haklarına taahhüdü, dini inançlara dayanır

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakan yardımcısı İslam cumhuriyetinin insan haklarının desteklenmesi ve seviyesinin yükseltilmesi ile ilgili taahhüdünün, dini inançlar, kültürel miras ve İran tarihine bağlı olduğunu belirtti.

İRNA’nın bildirdiğine göre dışişleri bakan yardımcısı Murteza Sermedi dün Cenevre’de düzenlenen BMT insan hakları konseyi 25. üst düzey yetkililer oturumunda yaptığı konuşmada, İran’ın insan hakları konseyi üye ülkelerin işbirliği ve yapıcı teamüle dayanarak, insan hakları kriterlerinin yükseltilmesi hedefi ile ulusal ve küresel boyutta olumlu işbirliği hazır olduğunu vurguladı.

Sermedi İran cumhurbaşkanının şiddet ve radikalizmden arındırılmış bir dünyanın kurulmasına dair önerisine işaretle, insan hakları konseyinin, bildiri olarak kabul edilen bu öneride mevcut olan kapasitelerden yararlanarak, radikalizm ve şiddetin çeşitli boyutlarına karşı mücadele için pratik çözümler sunması gerektiğini belirtti.

İran dışişleri bakan yardımcısı ayrıca işgal edilen Filistin topraklarında siyonist askerlerin geniş çapta Filistinlilerin insan haklarını ayaklar altında almalarına işaretle, “işgalcilik birçok insan hakları ilkelerini geniş çapta çiğnenmesi için başlangıcı sayılırken aynı zamanda insanların kaderlerini belirleme haklarını da bizzat ihlal etmekte” dedi.

Sermedi ayrıca Bahreyn’de insan haklarının vahameti hakkında da bu ülkede barışçıl gösterilerin şiddetle bastırılması, ifade özgürlüğünün çiğnenmesi, siyasi aktivistlerin keyfi olarak gözaltına alınması, tutuklulara işkence uygulanması ile insan haklarının geniş çapta ayaklar altına alındığını da sözlerine ekledi

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.