HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İslam Devrimi sonrası siyonistler etkinliğini kaybetti

İran’ın İslam alemi ve Arap ülkeleriyle güven ve dayanışmaya dayalı ilişkiler geliştirmesini sağlayan İslam Devrimi ve Ulusal Bayramı münasebetiyle İran halkı bugün kutlamalarda bulunuyor.

İran’ın şam Büyükelçisi Dr. Seyit Ahmet el-Musevi yaptığı açıklamada, İslam Devrimi’nin üç dönemde büyük değişikliklere vesile olduğunu, yasal kurumlar ve halkın katılımıyla ekonomik, bilimsel, sosyal, kültürel boyutlarına ek olarak gelişmiş teknolojiyle de birlikte düzenin yerleşmesinde birçok kazanım elde edildiğini ifade etti.

İran halkının bu düzen için birçok ödün verdiğini, kendi seçtiği düzene ve devrime bağlılığını her defasında kanıtladığını belirten el-Musevi, İslam Devrimi’nin İran’ın bölge politikalarında ve karar alma noktasında aktif bir role sahip olduğunu, devrimden önce bölge politikasında söz sahibi olan Siyonistlerin etkinliğini kaybettiğini söyledi.

İslam Devrimi’nin Filistin davasına bakış açısındaki değişikliğin, Tahran’daki Siyonist elçiliğindeki bayrağı indirerek Filistin bayrağını göndere çekmekle belirdiğini, bu bağlamda Mescid-i Aksa’nın yanısıra Filistin’in kurtuluşu ve Filistin halkına destek için gösterdiği çabanın bir işareti olduğunu dile getirdi.

Suriye-İran ilişkilerine de değinen el-Musevi, “iki ülke arasındaki ilişkiler gün geçtikçe ilerlemektedir” diyerek, tarihi önderler Hafız el-Esad ve İmam Humeyni’nin ilişkilerin sağlamlaşmasında oynadıkları rolün yanı sıra bu güçlü ilişkinin doğmasında iki ülke halkının iradesinden de kaynaklandığını söyledi.

El-Musevi: “İran ve Suriye arasında bölgesel ve uluslararası konuların yanı sıra Filistin davasında görüş birliği ve koordinasyon söz konusudur. İran, İslam Devrimi’nin ilanından itibaren öncelikle Filistin olmak üzere Arap halklarının haklarını, işgal altındaki Golan’ın Suriye’ye iadesini savunmuş, İsrail düşmanlığına karşı Gazze’deki Filistin halkına elinden gelen yardımı sağlamış ve Filistin halkının aynı safta yer alması gerekliliğinin üzerinde durmuştur” dedi.

İki ülke arasında ekonomik, ticari, kültürel ilişkilerin sürekli düzenlenen etkinlikler, ziyaretler, toplantılar ve faaliyetlerle pekiştirildiğini ifade eden el-Musevi, tarihi ve kültürel olmasının yanı sıra iki ülkenin muhteşem doğal güzellikleriyle turizm açısından karşılıklı değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

İki ülke arasında bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişi yapmak üzere bir araya gelindiğinde anlaşmaya varılan konular arasında, başta kimyasal silahlar olmak üzere Ortadoğu’nun kitle imha silahlarından arındırılmasına dikkat çekmenin yanı sıra, İsrail’in sahip olduğu bölgesel ve uluslararası barışı ve güvenliği tehdit eden kimyasal silahların uluslararası toplumun baskısıyla bir an önce yok edilmesi yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.