Haberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

İslam dünyası iyiye, küfür dünyası kötüye gitmektedir

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, Türkiye Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyeti kabul ederek, dost, kardeş ve müslüman olan Türkiye ve İran ilişkilerinin iyiye gitmesini tarihi bir fırsat olduğunu söyledi.

İki ülkenin ticaretlerini 3 katına çıkarmaya çalıştıklarını hatırlatan Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, siyasi ve ekonomik işbirliğinin birlikte daha etkili olacağını vurguladı.

Türkiye’nin İslam dünyasında yükselmesini değerlendiren Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, bunu “Sultacı rejimlere karşı, bağımsızlığını korumasına, siyonist rejimler arasında mesafe koymasına ve Filistin halkına verdiği desteğe” bağladı.

İmam Ali Hamaney ayrıca, Türkiye’nin izlediği politikayı doğru bulduğunu ifade ederken, Türkiye’nin İslam dünyasına ne kadar yaklaşırsa, bunun hem kendi yararına, hem de İslam dünyasının faydasına olacağını söyledi.

İmam Ali Hamaney ayrıca Afganistan, Irak, Lübnan ve Filistin meselelerinde İran ve Türkiye’nin yaklaşımlarının benzerliğine işaretle, Mısır’daki gelişmeleri önemli olarak niteledi, Mısır ve bölge yararına çalışabileceğini konuşmasına ekledi.

Mısır’daki hareketin asıl neden Mısır halkın Siyonist rejimi ve ABD tarafından aşağalanmasından kaynaklandığını hatırlatan İmam Ali Hamaney, Müslüman Mısır halkın güçlü İslami düşüncelere sahip olduklarını dile getirdi.

İmam Ali Hamaney, “Mısır halkı sahneye çıktığı andan askeri ve siyasi araçlar işlevini kaybedecektir. Şimdi ise Mısır halkı sahnede”şeklinde konuştu.

İmam Ali Hamaney ayrıca, ABD’nin Mısır’daki olayları kendi lehine çevirmeye çalıştığını söyledi.

Kararın Mısır halkına bırakılması gerektiğini kaydeden İmam Ali Hamaney, İslam dünyasına da birlik çağrısı yaptı.

Bölgede 30 sene önceye göre İslam ülkelerinin daha iyi durumda olduğunu belirten İmam Ali Hamaney, ABD ve Siyoist rejimin ise 30 seneye önceye göre daha kötü durumda olduğunu söyledi.

Gül’ün İran görüşmelerinin başarılı geçtiğini belirten İmam Ali Hamaney, “Kanıtlar gösteriyor ki, bölge değişim yolunda bu değişimin halkların yararına olmasını umut ediyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejadın da bulunduğu bu görüşmede Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İmam Ali Hamaney ile yaptığı görüşmeden memnuniyetini dile getirerek, İran ve Türkiye’nin ilişkileri tarihi olduğunu niteledi.

Gül ayrıca Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile yaptığı müzakerelere işaret etti.

Bölge gelişmelerine bu görüşmede temas eden Abdullah Gül, bölgede meydana gelen değişimin bölge halkların yararına olmasına ümit etti.

Abdullah Gül, bölgesel meselelerde müslüman ülkelerin vahdeti önemli olduğunu da vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.