DünyaHaberlerİranİslami VahdetOrtadoğu

İslam dünyası vahdet içinde yaşamak zorundadır

İslam mezhebleri yakınlaştırma “Dar-ut Takrib” kurumu temsilcilisi, Huccet-ul İslam Mehdi Teshirî İran’ın batı şehirlerinden Zahidan’da ehl-i sünnet medresesi talebe icazet merasiminde yaptığı konuşmada, “Şii ve Sünni mezhebleri arasında ayrılık söylemlerinde bulunanların, ihtilaf çıkarmak isteyenlerin, düşmanların istekleri doğrultusunda hareket ettiklerini ve bu kimselerin isteyerek veya istemeyerek İslam’a ihanet ettiklerini söyledi.

İslam ülkelerinin, halktan kopuk oluşlarına da işaret eden Huccetul İslam Mehdi Teshiri, “İslam ülkeleri arasında yakın ilişkinin olmamasının sebebi, batılı ülkelerin, Müslüman ülkeler arasında ihtilaf çıkarmasıdır. Bu ülkeler sadece İslami değerlere karşı saygısızlık yapmakla kalmıyor, aynı zamanda, batılı ülkelerin İslam karşıtı, İslam düşmanlığı yapmaları için de alt yapı oluşturuyorlar” diye konuştu.

İslam mezhebleri yakınlaştırma kurumu “Dar-ut Takrib” kurumu temsilcisi, Mehdi Teshiri İslam dünyasının parlak tarihine kısa bir bakılması halinde, İslam’ın en güçlü ve en etkili olduğu dönemin, birlik ve beraberlik içerisinde olduğu dönemler olduğunun görüleceğini belirterek güçlü siyasi kararların alınmamasının arkasında da, halk desteğinin olmaması, yeterli bilinç ve bilginin olmaması bulunmaktadır. Bu yüzden de emperyalist güçlerin, İslam ülkelerinde Şii ve Sünni ihtilafları çıkarmaktadırlar hatırlatmasında bulundu.

Biz Müslümanların kalbleri birbirimize karşı yakınlaşmadığı sürece hiçbir zaman, hiçbir ülkede huzur ve saadete kavuşamayacağız diyen Mehdi Teshiri Şii ve Sünni alimlerin, peygamberimiz zamanında ensar ve muhacirin’in birlikte nasıl yaşadığını çok iyi anlatması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.