HaberlerİranOrtadoğu

İslam Dünyası’nın gücü en iyi şekilde kullanılmalıdır

İran dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki ile D-8 Teşkilatı genel sekreteri Dipu Alem arasında yapılan görüşmede, İran ve D-8 Teşkilatı üyesi ülkeler arasında ilişkilerin geliştirilmesi yolları ele alındı.

Tahran’da düzenlenen D-8 Teşkilatı üyesi ülkelerin Kualalampur’da gerçekleşen son toplantısında alınan kararlara temas eden Mutteki, D-8 üyesi ülkelerin potansiyel olarak çok güçlü bir imkana sahip olduğunu belirterek, D-8 üyesi ülkelerin, dünya meselelerine yeni bir bakış açısıyla bakmaları halinde bu potansiyelden çok iyi yararlanabileceklerini söyledi.

Tahran ve Cakarta arasında çok sayıda ortak yönlerin bulunduğuna temas eden Mutteki, D-8 çerçevesinde ilişkilerin geliştirilmesinin üye ülkelerin kalkınma hamlesi gerçekleştirebilmeleri çerçevesinde onların yararına olacağını bildirdi.

Tahran’da gerçekleşen sözkonusu görüşmede D-8 Teşkilatı genel sekreteri Dipo Alem de, teşkilatın İslam ülkeleri ve Bağlantısızlar Hareketi üyesi ülkelerden teşkil olmasına temas ederek, çok güçlü bir potansiyeli bünyesinde barındırdığını ve bu durumdan üye ülkelerin en iyi şekilde yararlanmak için karşılıklı görüşmelerini arttırmalarının gerekli olduğunu söyledi.

Alim, D-8’in farklı milletlerden ve ortak kültürlerden ama zengin kaynaklara sahip bir teşkilat olarak yatırım ve ticari alanlarda çok büyük imkanlara sahip olduğuna dikkat çekti.

Bilindiği gibi D-8 Teşkilatı, 2000 yılında, İran, Türkiye, Pakistan, Mısır, Nijerya, Malezya, Bangladeş, ve Endonezya’nın girişimiyle kurulmuş ve çalışmalarına başlamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.