AfrikaHaberler

İslam dünyasının sorunlarının çözümü için işbirliği şart

İslami Şura meclisi başkanı Ali Laricani, 10.cumhurbaşkanı şeçimlerinin ciddi bir yönetim tecrübesi olduğunu söyledi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Cezayir’e giden Laricani İslam dünyasının sorunlarının çözümü konusunda ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi için Cezayir ve İran’ın işbirliğinin zaruret olduğunu söyledi.

Laricanî İran ve Cezayir’in gerek coğrafi ve gerek nüfus ve kaynaklar açısından iki ülkenin de İslam dünyasında özel bir yere sahib olduğunu hatırlatarak, İki ülkenin bölgesel ve siyasi bir çok konuda ortak görüşlere sahib olduğunu söyledi ve ” bu ziyarette, bir çok sahada görüş alış verişi için uygun olduğunu” belirtti.

Laricani, İslam dünyasında bilinçlenme ve bir uyanış yaşandığını hatırlatarak, ” Cezayir kurtuluş hareketinde Cezayir halkı ile İran halkının, İslam inkılâbı hareketi süreçlerinin aynı olduğunu ” söyledi.

İslami şura meclisi başkanı Laricani, G-8 grubunun Afganistan oturumuna İran’ın davet edilip edilmemesine yönelik bir soruya da, ” İran İslam cumhuriyetinin, bölge meselelerine bakışı ile batılı ülkelerin bakışı arasında fark vardır. Batılılar, Afganistan’a yağlı bir lokma olarak bakarken, biz bunu kabul etmiyoruz. Biz, gerek Afganistan ve gerek Irak’ta halkın kendi geleceklerini kendilerinin çözmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.