HaberlerİranOrtadoğu

İslam İnkîlabı adalete dayalı bir sistemdir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, İran’ın açık ve enerjik bir topluma sahip olduğunu belirtti.

Mutteki, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, İran’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra yaşanan olaylarla ilgili batılı bir gazetecinin sorusuna verdiği yanıtta, ” İran toplumu siyasi meselelerde enerjik ve açık bir toplumdur, daha Amerika diye bir ülke yokken İran en büyük medeniyetti” ifadesini kullandı.

Mutteki, İslam inkılabından önce Batıda İran cezaevlerinden siyasi mahkumların serbest bırakılmalarıyla ilgili bir haberin duyulmadığını belirterek, bugün İran’da adalete dayalı bir sistemin olduğunu hatırlatarak, bütün yetkililerin ve ülkenin yönetiminin seçimlere göre belirlendiğini söyledi.

Batılı bir çok ülkede seçimlere katılım oranının yüzde 25’lerde olduğunu hatırlatan Mutteki, “Halbuki İran’da örneğin son cumhurbaşkanlığı seçimindeki oran yüzde 85 civarındadır” dedi.

Mutteki, Batılı ülkelerin yetkilileriyle görüşmelerinde, İran’da yüzlerce sivilin ölümünden sorumlu canilerin Batılı ülkelerin himayesinde yine bu ülkelerde yaşadıklarını ve bu durumu eleştirdiğini dile getirdiğini ifade ederek, bu konuda kendilerine tatmin edici cevap bulamadığını söyledi.

Mutteki, bu teröristlerin hatta Avrupa parlamentosuna girebildiklerini de kendisinin Avrupalılara hatırlattığına vurgu yaparken, “teröristin iyisi kötüsü olmaz, bu gibi tutumlar ilişkilerimizi yaralar” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.