FotoğraflarHaberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

İslam İnkîlabı ile ilgili sahih bir tablo çizmek gerekir

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi İmam Seyyid Ali Hamaney dün sabah Kültür ve İrşadi İslami bakanı, İslami kültür ve ilişkiler teşkilatı başkanı ve İran İslam cumhuriyetinin yurt dışındaki kültürel merkezleri yetkililerini kabulünde yaptığı konuşmada, kültürel iktidarın bir ülkenin gerçek iktidarı olduğunu belirterek, “İran İslam Cumhuriyetiyle, gerçekleri ve ilerlemeleriyle ilgili gerçekçi ve sahih bir tablonun gösterilmesinin yanında Farsça dili ve edebiyatının yayılması da İslam nizamının kültür elçilerinin ağır sorumluluklarındandır” dedi.

Kültürel faaliyet ve ilişkilerin önemine temas eden Rehber İmam Ali Hamaney, “eğer kültürel faaliyet sahih bir şekilde yapılır, insanların zihin, düşünce ve duyguları üzerinde etkili olursa kesinlikle diplomasi alanda veya ticari ve iktisadi ilişkilerde var olan boşluklar da dolacaktır” dedi.

Sömürgeci devletlerin kendi yanlış ve zalimce hedeflerini tahakkuk ettirmek için kültürel etkinlik ve ilişkilerden yararlandıklarını hatırlatan Rehber İmam Ali Hamaney, sömürgeci devletlerin kültürel tavırlarla kendi insanlık dışı hedeflerini takib ettiklerini, oysa ilahi düşünce ve hak sözden kaynaklanan İslam nizamında kültürel araç ve metotların sahih bir şekilde ve yerinde kullanılması gerektiğini belirtti.

Gerçek inzivanın aslında kültürel inziva olduğunu belirten Rehber İmam Ali Hamaney, “eğer kültürel faaliyetler yerli yerinde yapılırsa hiçbir faktör ülkeyi inzivaya sürükleyemez. İran İslam Cumhuriyetinin kültürel elçileri uluslar arası arenada kültürel cephenin en ön safında yer alıyorlar ve İslami kültür ve ilişkiler teşkilatı da bu kültürel cephenin ana karargâhıdır” dedi.

Rehber İmam Ali Hamaney konuşmasının devamında kültürel elçilerin üzerindeki ağır sorumlulukları hatırlatarak, dünya halkı ve yabancı ülke yetkilileri nezdinde İslam Cumhuriyeti nizamı ve İslam İnkılâbı hakkında doğru bir tablo sergilenmesinin kültürel ataşelerin en önemli sorumluluk ve vazifelerinden olduğunu belirtti.

Müstekbirlik cephesinin İslam Nizamı hakkında yanlış bir tablo çizmeye çalıştığını ve bu konuda yoğun bir yaygara ve propaganda sürdürdüğünü belirten Rehber İmam Ali Hamaney, “onlar İran İslam Cumhuriyeti nizamı hakkında yanlış bir tablo çizerek dünya halkı ve bu nizama ilgi duyanları karamsarlığa düşürmek ve İslam İnkılâbının manevi ve ruhi etkisini tesirsiz kılmak istemekteler. Bu bakımdan kültürel temsilcilerin en önemli vazifesi İslam İnkılâbıyla ilgili sahih bir tanım ve tasvir ortaya koymalarıdır. Müstekbirler ve düşmanlar, özelliği bulunmayan liberal veya gerici bir İslam’ı dünyaya tanıtmaya çalışıyorlar. Oysa İslam nizamının dikkatinde olan asıl, gerçekçi İslam, insanla ilgili çok üstün, derin ve aydın kavramları içermektedir, Tanrı, gelecek dünya ve beşeriyetin maddi ve manevi gereksinimleriyle ilgili her şeye maliktir.

Bilimsel, edebiyat ve sanat alanlarında ülkenin kazanımlarının tanıtılmasının İran İslam Cumhuriyetinin yurt dışındaki kültürel elçilerinin görevleri arasında olduğunu belirten Rehber İmam Ali Hamaney ayrıca ülkede var olan halk demokrasisi ve halk kitlelerinin geniş katılımının da aktarılması zaruretini hatırlattı ve dini törenlerde muhtelif halk kitleleri özellikle gençlerin severek ve maneviyatı dikkate alarak katılımlarının ülkede var olan önemli olaylardan biri olduğunu ve bunun ince sanat diliyle, bilgeseller hazırlanarak dünya halklarına tanıtılması gerektiğini söyledi.

Rehber İmam Ali Hamaney ayrıca bu konuşmasında Farsça dili ve edebiyatının tanıtılmasının da çok önemli olduğunu hatırlatarak başka ülkelerde üniversite ve bilim merkezlerinde muhtelif kürsüler oluşturularak Farsça dilin öğretilmesi hedefinin takib edilmesi gerektiğini belirtti.

Rehber İmam Ali Hamaney ayrıca konuşmasının sonunda İslami kültür ve ilişkiler teşkilatını, üstün kültürel hizmetlerinden dolayı takdir etti.

Rehber İmam Ali Hamaneyin konuşmasından önce kısa bir konuşma yapan İrşadi İslami ve kültür bakanı Hüseyni, genel diplomasinin kültürel elçilerinin en doğal görevlerinden olduğuna temasla, “Farsça dilinin eğitim ve yayılmasına daha fazla özen göstermek, İran gerçeklerinin açıklanması, kültürel ve sanat sergi ve fuarlarının düzenlenmesi ve kültürel hafta programlarının düzenlenmesi İran İslam Cumhuriyetinin yurt dışındaki kültürel temsilciliklerinin faaliyetlerinden bazılarıdır” dedi.

İslami kültür ve ilişkiler teşkilatı başkanı Mustafavi de kısa konuşmasında, uluslar arası alanda İran İslam cumhuriyetinin kültürel faaliyetlerinin stratejik hatları ve çizelgesinin hazırlandığını ve teşkilatın yeni tüzüğüyle ilgili bir ön taslağın hazırlandığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (38) içerik yüklenmiştir.