HaberlerİranOrtadoğu

İslam İnkîlabı pak ve mümin insanların gönlünde yükselmiştir

İran cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, İran’da yüzde 20 düzeyinde zenginleştirilen ilk nükleer yakıtın İranlı bilim adamlarına teslim edildiğini açıkladı.

Bu gün İslam inkılabının zafer yıl dönümü dolaysıyla düzenlenen milyonluk yürüyüşe katılanlara hitaben yaptığı konuşmasında cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran’ın çeşitli alanlardaki ilerlemelerine temas ederek bu gün İran’ın kendi imkanları ile yüzde 20 düzeyinde zenginleştirdiği ilk nükleer yakıtın İranlı bilim adamlarına teslim edildiğini müjdeledi.

İslam inkılabının insanların kurtuluşu ve toplumun saadeti için vesile olduğunu kaydeden Ahmedinejad, İslam inkılabı canlı ve dinamik bir olgudur ve pak ve mümin insanların gönlünden yükselmiştir, şeklinde konuştu.

Tahran’ın Azadi meydanında toplanan ve 22 Behmen yürüyüşüne katılan halka hitaben konuşmasının devamında Ahmedinejad, inkılabın başından ve zafere kavuştuğu ilk günden itibaren mustekbirlerin ve uluslararası yağmacıların milletlerin kendi kimliklerini ve yaşamlarını ihya etmesine karşı olduklarının belli olduğunu ve her türlü asil reformcu harekete karşı çıkan bu zümrenin İran milletinin karşısında durduğunu vurguladı.

Ahmedinejad, onlar İran’a karşılar, çünkü Ortadoğu bölgesine musallat olmakla tüm dünyaya musallat olmak istiyorlar ve bu yüzden bağımsız, hür ve gelişmiş bir İran’ı, kendi amaçları yolunda bir engel olarak görüyorlar, ifadesini kullandı.

Konuşmasının bir başka bölümünde Ahmedinejad, Filistin’in işgal edilmesi, gayri meşru cani Siyonist rejimin kurulması ve bazı batılı devletlerin bu sahte rejimin cinayetlerine mutlak destek vermesinin Ortadoğu bölgesinin bazı özellikleri olduğunu, ulular arası yağmacıların asılsız iddialar ve yalan üzerine, bölgeye ve sonuçta dünyaya musallat olmak için zemin hazırladıklarını ve bu şom rejimi bölge milletlerine dayattıklarını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.