HaberlerİranOrtadoğu

İslam, İran ve Türkiye’nin kalplerini bağlamıştır

İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi bugün sabah Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde yaptığı konuşmada, İran’la Türkiye’nin ikili ilişkiler ve uluslararası işbirliğini geliştirmeye ilişkin azim ve iradelerine değinerek “İki ülke arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesi için İran olarak hiçbir sınır tanımıyoruz” diye vurguladı.

İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Rahimi ile Türkiye Başbakanı bu ziyarette, uluslararası ve İslam dünyasıyla ilgili çeşitli konuları ele alarak görüş alış verişinde bulundular.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Rahimi, bu ziyarette ayrıca, İran ve Türkiye’den dost ve komşu iki ülke diye söz ederken “İslam dini de bu iki ülkenin kalplerini kardeş olarak birbirine bağlamıştır” dedi.

Rahimi daha sonra Erdoğan’ın Tahran’da bulunuşunu, iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesi ve işbirliğinin arttırılması yolunda altın bir fırsat olarak nitelerken, “Sayın Erdoğan’ın bu ziyaretiyle iki ülke arasındaki ilişkilerin bütün alanlarda istenen noktaya ulaşmasını temenni ediyorum” ifadesini kullandı.

Erdoğan:
“İran’dan başka hiçbir ülkeyle müzakerede bulunmayız!

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da bu ziyarette yaptığı konuşmada, İran ile Türkiye’nin yan yana gelip bölge ve uluslararası konularla ilgili ortak tavırlarını güçlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

Erdoğan ayrıca, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi için de, her iki taraftan gelip gitmelerin arttırılması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye Başbakanı Erdoğan daha sonra, İran ile Türkiye’nin istila ve zorbalığı kabul etmeme, zalim ve zorbalarla uzlaşmama konusunda aynı görüşü paylaştıklarını belirterek, Türkiye’nin İran’ın dostu olarak bu ülke halkının hakkını uluslararası çevrelerde savunduğunu, bu tercihi doğrultusunda da İran’dan başka hiçbir ülkeyle müzakerede bulunmak istemediğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.