DünyaFilistinHaberlerOrtadoğu

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği Filistin Komitesi, Trump’ın Kudüs kararını kınadı

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği Filistin Komitesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs karşıtı kararının Filistin halkının haklarına açık saldırı olduğunu belirtti.

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği Filistin Komitesi Olağanüstü Toplantısı’nın ardından sonuç bildirisi yayınlandı.

Tahran’da düzenlenen toplantının sonuç bildirisinde katılımcı ülkeler, Filistin meselesinin öncelik arzeden bir konu olduğu ve Kudüs’ün İslam ümmetinin ebedi başkenti olduğu belirterek, Siyonist rejimin Kudüs kentindeki tarihi statü, kutsal İslami, Hristiyan mekanlar, demografi ve nüfus dokusunu değiştirmeye yönelik tüm çaba ve girişimlerinin yok hükmünde olduğunu vurguladı.

Bildirinin devamında, Filistin halkının haklarının tahakkukunun tüm mültecilerin geri dönüşü, işgalin son bulması ve başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasıyla tecelli edeceği belirtildi.

Bildiride ayrıca, Trump’ın Kudüs kararının Filistin halkının haklarına açık saldırı niteliğinde olduğu ve bu girişimin bölgede gerilim ve keşmekeşi arttıracağı ifade edildi.

Filistin Komitesi, BM Güvenlik Konseyi’nden de Filistin’in teşkilata tam üyeliği için girişimde bulunmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.