HaberlerIrakOrtadoğu

İslam ülkeleri Irak’ın borçlarını silmelidir

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısının İstanbul’da düzenlenen İSEDAK zirve toplantısına katılarak, ülkesinin İslam ülkelerine olan borçlarının bağışlanması talebinde bulunacağı bildirildi.

İstanbul’da bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Başkanlığı altında başlayan İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) zirve toplantısında Irak’ı, ülkenin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El-Haşimi temsil ediyor.

“El Sabah” gazetesinin haberine göre, El-Haşimi’nin Siyasi Danışmanı Halil El-Uzavi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Tarık El-Haşimi’nin Iraklı bir heyete başkanlık ederek İstanbul zirve toplantısında bulunacağını ve İslam ülkelerine hitaben birkaç talebini gündeme getireceğini belirtirken “Bu taleplerden biri, Irak’ın İslam ülkelerine ve özellikle de Kuveyt’e olan borçlarının bağışlanmasıdır” dedi.

Halil El-Uzavi bu konuda ayrıca “İslam Konferansı Teşkilatı kurulduğundan bu yana Irak bu teşkilatın faal üyesi olmuştur. Buna göre, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı El Haşimi, İstanbul zirve toplantısında, Irak’ın bu teşkilattaki rolünün arttırılması ve liderlik ve yönetim bölümlerine katılması ve ayrıca İSEDAK’a üye olması talebinde bulunacak” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.