EkonomiHaberlerİranOrtadoğu

İslam ülkeleri işbirliğine hız vermelidir

İran İslam Cumhuriyeti Ekonomi ve Maliye Bakanı Seyid Şemseddin Huseyni, İslam ülkelerinin krizin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için işbirliğine hız vermesi gerektiğini söyledi.

Huseyni, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) 25. Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Toplantısı kapsamında düzenlenen Bakanlar Oturumunun açılışında Asya ülkeleri adına yaptığı konuşmada, küresel mali krizin geçmiş yıllardan farklı olarak istihdam üzerinde çok etkili olduğunu, İKT’nin birçok ülkesinin de bu mali krizden ciddi anlamda etkilendiğini söyledi.

Krizden küresel ekonomi yönetimi ve uluslararası kuruluşların ders çıkarması gerektiğini ifade eden Huseyni, küresel ekonominin reel ve finans kesiminin çökmesiyle birlikte politikacıların gündeminin İSEDAK gündemiyle aynı olduğunu kaydetti.

Huseyni, bu ortamda küresel finansal yapının yeniden tasarlanması ve ekonomik işlemlerin hakkaniyete dayalı yapılmasının sağlanması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: ”Biz hakkaniyetli ve sürdürülebilir ekonomik yapı için uğraşmalıyız. Bu, İslam halklarının refahını yükseltecektir. Küresel ekonomik kriz sonrasında İslam ekonomisi ve finans modellerine çok daha fazla önem verilmelidir. Çünkü burada vurgu, hakkaniyet üzerinedir. Kağıt üzerinde olan kazançlar yasaklanmıştır. Kağıt üzerindekiyle gerçek arasındaki dengesizlik kötü sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Kriz ortamında İslam ekonomisi ve İslami finans modellerini evrensel birer ikame modeli olarak öne sürme ve ortaya koyma fırsatı doğmuştur.”
İSEDAK’ın enerji güvenliği alanında işbirliği için önemli fırsat sunduğunu vurgulayan Huseyni, Enerji üretimi ve naklinde yatırımlar için İSEDAK nezaretinde bir çalışma grubu oluşturulmasının faydalı olacağını, stratejik bir konu olan tarım ve gıda arzının önem taşıdığını vurgulayarak, temel ihtiyaçların karşılanmasında İslam ülkelerinin başka ülkelere bağımlı olmaması, İslam ülkelerinin gıda güvencesinin sağlanmasının mutlaka gözönünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.