HaberlerİranOrtadoğu

İslam ülkeleri İstanbul’da küresel krizi değerlendirecek

İran İslam Cumhuriyeti Ekonomi ve Maliye Bakanı Seyyid Şemduddin Hüseyni İstanbul’da yaptığı açıklamada, ilk kez İslam ülkeleri liderlerinin İSEDAK’ın 25. toplantısına katılmak amacıyla İstanbul’da bir araya gelerek küresel krizi değerlendireceklerini belirtti.

Hüseyni “İran İslam Cumhuriyeti İKÖ ve İSEDAK’ın aktif ve asıl üyelerinden biri olarak ciddiyetle bu ekonomi örgütün çalışmalarını takip ediyor” dedi.

Toplantıya Ahmedinejad’ın da katılacağını vurgulayan Hüseyni “bu sene, İSEDAK’ın 25. kuruluş yıldönümü olması dolayısıyla İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın katılımı ve Türk mevkidaşı Abdullah Gül’ün ev sahipliği ile yapılacak” dedi.

Maliye Bakanı, ilk defa, İslam ülkeleri liderlerinin bir araya gelerek küresel krizi değerlendireceklerini ve krizin etkilerini en aza indirecek bir çözüm bulmak için bazı kararlar alacaklarını belirtti.

Bugün İstanbul’da yapılacak olan toplantıyla ilgili olarak Hüseyni şunları söyledi: “İslam ülkeleri ekonomi bakanlarının çalışma programının en önemli gündem maddesini küresel kriz, kıtlık krizi, gıda güvenliği ve enerji krizi oluşturuyor. Bugün bu konular toplantıda ele alınacak.”

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (77) içerik yüklenmiştir.