HaberlerİranOrtadoğu

İslam ülkeleri Radyo ve Televizyon Kurumları Birliği Afganistan’daki terör saldırısını kınadı

İslam ülkeleri Radyo ve Televizyon Kurumları Birliği, Afganistan’ın başkenti Kabil’de dün Afganistan’ın Sesi (AVA) haber ajansının bulunduğu kültür merkezi binasına düzenlenen terörist saldırıyı kınadı.

Dün sabah, Kabil’de Tebyan ilmi araştırma merkezi ve AVA haber ajansının bulunduğu binaya düzenlenen ve 3 ayrı patlamanın meydana geldiği saldırıda en az 41 kişi ölürken 84 kişi de yaralandı.

Terör örgütü DAEŞ, saldırının sorumluluğunu üstlendiğini bildirdi.

İslam ülkeleri Radyo ve Televizyon Kurumları Birliği, saldırıyı kınadığı bildirisinde, gerçekleri intikal etmeyi şer’i ve ahlaki bir görev bilen sözkonusu haber ajansı ve kültür merkezine yönelik düzenlenen saldırının insanlık düşmanı olan teröristlerin gerçekte bu saldırıyla yeniden beyan ve basın özgürlüğüne karşı olduklarını gösterdiğini bildirdi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi de, onlarca bilim insanı, düşünür, üniversite hocası ve üniversite öğrencisinin ölümüyle sonuçlanan saldırı ile ilgili, ‘’Şiddet ve radikal düşünceleri kalem ve fikirle ifşa eden kültür merkezlerine saldırı teröristlerin aydınlanma, bilinç, düşünce ve söylem hürriyetine olan kin ve nefretlerinin göstergesidir’’ dedi.

Kasımi,’’Kötü niyetliler ve nefret yayanlar son hezimetlerinden sonra alçak menfaatlerini bölgenin istikrarsızlığında ve masumların ölümünde görmektedir’’ dedi. Kasımi, teröristlere zaferin, Afganistan devlet ve milletinin uyanık olarak birlik içinde ve tüm bölge ülkelerinin işbirliği ile mümkün olacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.