HaberlerİranOrtadoğu

İslam ülkeleri, siyonist rejime ciddi bir tavır sergilemelidir

İran Dışişleri Bakanı Mutteki, Şam’da düzenlenen İKÖ Dışişleri Bakanları zirvesinde İslam ülkelerinin korsan İsrail’in Filistin milletine yönelik eylemlerine karşı daha ciddi tavır sergilemelerini istedi.

Suriye’nin Başkenti Şam’da düzenlenen İKÖ 36. Dışişleri Bakanları zirvesinde konuşan Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Suriye devleti ve milletinin korsan İsrail’in saldırılarına karşı koymak ve mazlum Filistin milletini desteklemek yolunda sergilediği çabaları takdirle karşıladıklarını belirtti.

Korsan İsrail’in Gazze şeridinde işlediği cinayetleri ve bu bölgede yaşayan Filistinlilere yönelik uyguladığı insanlık dışı kuşatmayı sert bir dille kınayan Mutteki, bu rejime daha fazla baskı uygulanmasını ve savunmasız Gazze halkına yardım ulaştırılmasını istedi.

Mutteki başta Kudüs-ü Şerif olmak üzere işgal altındaki topraklarda Filistinlilerin evlerinin yıkımını eleştirerek İKÖ ve üye ülkelerin korsan İsrail’in bu tür eylemlerine karşı daha ciddi tavır sergilemelerini istedi.

Mutteki bir kez daha İran İslam Cumhuriyetinin Filistin topraklarında Kudüs başkentli bağımısız bir Filistin devletinin kurulması önerisini tekrarladı ve bu devletin Filistin’de yaşayan tüm hristiyan, yahudi ve müslümanların katılacağı referandum çerçevesinde ve hepsinin emellerini kapsayacak şekilde kurulması gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.