FilistinHaberlerOrtadoğu

İslam ümmeti Filistin direnişini sahiplendi

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden Dr. İsmail Rıdvan, Filistin Konvoyu’nun üç gün önce Gazze’ye gelip Gazze halkını temsilen Başbakan İsmail Heniyye’nin elini sıkma ısrarının, Filistin halkının direniş tercihini temsil eden Hamas ve Heniyye Hükümeti’ne karşı İslam Dünyası’nın ve dünyadaki özgür insanların teveccühünü yansıttığını söyledi.

Rıdvan sözlerini şöyle sürdürdü: “Mahmut Abbas’ın Amerika’ya umut bağlamanın faturasını ödeyerek siyasi açıdan bittiğini gördükten sonra yaşadığı krizden çıkış yolunu bulmak için bölge ülkelerini ziyaret turlarına çıkmasına karşın, dünyanın yaklaşık 40 ülkesinden özgür ve onurlu insanlar, düşmanla anlamsız görüşmelere inanmayan ve direniş seçeneğini tercih eden Filistin Hükümeti Başkanı İsmail Heniyye ile kuşatma altındaki Gazze’de el sıkışmak için geldi. Bu insanlar çok uzak ülkelerden Gazze’deki mahsur ve mazlum insanlarla dayanışmak için yola çıktılar. Önlerine konan bütün engelleri bir bir aşan kafile, sonunda Gazze’ye gelerek oradaki insanlarla kucaklaştı”.

Gazze’deki hükümetin dünyadaki özgür ve onurlu insanlar tarafından büyük bir sevgi ve coşkuyla karşılanmasının, Hamas Hareketi’nin seçtiği direniş yolunun doğruluğunu gösterdiğini kaydeden Rıdvan, “Filistin mücadelesinde, olayların direnişin lehine geliştiğine şahit oluyoruz” dedi.

Rıdvan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hacda bulunduğumuz sırada Müslümanlardan daha önce görmediğimiz ilgi ve alakayı gördük. Hamas ve direnişi sahiplendiklerini ve direnişle dayanışma içinde olduklarını müşahede ettik”.
Rıdvan, daha önce direnişi desteklemeyen bazı ülkelerin de şimdi direnişi desteklediklerini belirterek, “Bu da Filistin halkının işgale karşı direnmesi ve ilkelerine bağlı kalmasının bir sonucudur” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.