HaberlerİranOrtadoğu

İslam ümmeti komplolara karşı uyanık olmalıdır

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, müslümanlar arasında birlik ve beraberliğin arttırılması gerektiğini belirterek, “günümüz şartlarında İslam dünyasının uyanık olması kaçınılmaz bir zarurettir” dedi.

Dün akşam ehli sünnet Müslümanlardan bir grupla görüşmesinde konuşan Ahmedinejad, düşmanların bölge üzerinde sulta kurmak için müslümanlar arasında çeşitli fitne peşinde olduklarını kaydederek, düşmanların İslam dünyasına karşı oyunlarını boşa çıkartmak için müslümanların görüşleri ne olursa olsun hepsinin vahdet için çalışmalarının zaruri olduğunu söyledi.

İran’da halkın Sünni ve Şii şeklinde ayrılmasını asla kabul etmediğini belirten İslami İran cumhurbaşkanı, hepsinin İran’ın kıymetli değerleri olduğunu belirterek, “Bu potansiyelden ülkenin kalkınması ve ilerlemesi için doğru bir şekilde yararlanılmalıdır” diye konuştu.

Ahmedinejad, İran’da herkesin bir bedenin uzuvları şeklinde olduğunu kaydederek İran devleti açısından herkesin kardeş ve eşit haklara sahip olduğunu söyledi.

İslami İran cumhurbaşkanı düşmanların insan hakları ve terörle mücadele konusundaki tutumlarını da, sultacıların bunu halk ve devletler üzerinde sulta kurmak için kullandıkları terimler olarak değerlendirdi ve “İslam ümmeti, düşmanların bu alandaki oyunlarını siyasi bilinç ve uyanıklılığı ile bozmak zorundadır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.