AfrikaAvrupaHaberler

İslam’a hakaret eden karikatüriste Fransa siyasi sığınma hakkı verdi

Fransa hükümeti eserinde peygambere hakaret eden Tunus asıllı karikatürist ‘Gazi Buci’ye siyasi sığınma hakkı verdi!

‘Islamtoday.fr’ haber merkezinin aktardığına göre, Tunus asıllı karikatürist peygambere hakaret eden resimlerin yayımlanmasınından ve tutuklama emrinin verilmesinin ardından Tunus’tan kaçarak Fransa’ya yerleşti. İkamet ettiği ülkeden siyasi sığınma hakkı aldı.

Fransız hükümeti İslam’a hakaret eden kişiye siyasi sığınma hakkı versede Tunus defalarca suçlarından dolayı mahkemeye çıkarılması için onun iadesini talep etmiştir.

Gazi Buci 2012 yılında İslam’a hakaret eden diğer iki kişiyle birlikte yargılanması kararı verilmiştir. Türkiye sınırından Yunanistan’a girmiş ve Romanya’da ikametinden sonra Fransa’ya ulaşmıştır.

Diğer iki sanık Tunus’ta tutuklanarak hapise atılmıştır. Fakat Gazi Bucı Fransa’da bir yıl ikamet ettikten sonra İslamın adalet pençesinden kaçmak için siyasi sığınma hakkı almıştır.

Bundan önce Tunus mahkemesi Gazi Buci’yi gıyabi olarak yargılamış ve İslamın mukaddesatına hakaret suçuyla yedi yıl hapse çarptırmıştır.

Tunus hükümetinin Uluslararası mahkemeye başvurarak İslam hakaret eden bu şahsı suçlamalara cevep vermesi için mahkemeye çağıracağı tahmin edilmektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.