HaberlerİranOrtadoğu

İslama hakaretin arkasında İngilizler var

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki İngiltere’den, İran’da dini mukaddesata hakaret edenlerin destekçisi olarak söz etti.

Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki İran’ın kuzey kentlerinden Bendergez’de halka hitaben yaptığı bir konuşmada, son zamanlarda İslam Cumhuriyeti Kurucusu İmam Humeyni-ks- ve Hüseyni Aşura’ya karşı yapılan saygısızlık girişimlerine değinerek “Dini mukaddesata karşı saygısızlık aslında, İngilizlerin Salman Rüştü gibi kimseleri ortaya atmaları ve İslami değer ve mukaddesatla ilgili yazılar yazılması ve karikatürler çizilmesine izin vermesiyle başladı” dedi.

Konuşmasının devamında İran halkının Aşura hadisesine inandığını ve seçtiği yolunun İmam Hüseyin-sa- yolu olduğunu vurgulayan Mutteki ayrıca “Düşmanlarımız aslında, geniş çapta başlayan adaletçi dalgadan korkmaktadır” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mutteki daha sonra batılıların, 12 yıl önce Afganistan’ı işgal ettiklerinde bu ülkede uyuşturucu madde üretimi ve aşırıcı örgütleri ortadan kaldıracakları ve ülkede güvenliği sağlayacakları vaadinde bulunduklarını fakat geçen bu sürede hiçbirini yapmadıklarını hatırlattıktan sonra onların ayrıca Yemen, Irak, Pakistan ve İran’ın da içişlerine karıştıklarına değindi ve “ABD, İran halkı aleyhine hiçbir şey yapamayacak. Çünkü İranlılar İslam’a güçlü bir şekilde başlılar. Ama ABD bunu bilmiyor ve boşuna çabalıyor” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.