BahreynFilistinHaberlerOrtadoğu

İslami Cihad Hareketi Bahreyn’in ırkçı İsrail’i davet etmesini kınadı

İslami Cihad Hareketi, Bahreyn’in evsahipliği yaptığı UNESCO oturumuna ırkçı İsrail rejimini davet etmesini kınadı.

İRNA’nın haberine göre, İslami Cihad Hareketi üst düzey üyesi Yusuf el’Hesayene, ırkçı İsrail rejiminin davet edilmesinin İslam ümmeti aleyhinde bir girişim ve aynı zamanda Filistin halkının duygularını kışkırtan küstah davranış olduğunu belirterek, bebek katili bir rejimin davet edilmesine Filistin halkı ve İslam ümmetinin sessiz kalmayacağını söyledi.

Sözkonusu Filistinli şahsiyet, bazı Arap rejimlerin ırkçı İsrail ile ilişkileri normalleştirme çabalarının bu korsan rejime meşruiyet kazandırmayacağını söyledi.

(Bu arada ırkçı İsrail, UNESCO’nun, Yahudi halkı ile Kudüs ve Hefrun arasındaki bağların kesilmesi konusunun Bahreyn Emirliğinde tartışılması teklifini erteletti. Tasarının gündemden çıkarılmasının ardından ABD ve AB Büyükelçileri Bahreyn’deki toplantıya katılmayacaklarını açıkladı.
Irkçı İsrail’in UNESCO temsilcisi Carmel Shama Hacohen, teklifi medyada ses oluşturmadan kaldırmanın doğru şeklini bulmayı tercih ettiklerini söyledi.
Shama Hacohen, “Kudüs’teki kutsal mekanlar gibi hassas meselelerin çözüm yolunun, geçen hafta Amman’da Kral Abdullah ve Başbakan arasında olduğu gibi diyalog ve anlaşma yoluyla olacaktır” dedi.
Shama Hacohen, İsrail’in bu yılı, İsrail karşıtı tekliflerin UNESCO’da kabul etmesine şahit olmadan tamamlayacağını belirterek, İsrail’in gerekirse teşkilattan ayrılmayı göze alması gerektiğini söyledi. Bu hareketin ABD’nin teşkilattan ayrılma kararını açıklamasından önce başladığı kaydedildi. Hacohen, ABD ile koordinasyon içinde 31 Aralığa kadar UNESCO’dan ayrılma kararını görüşeceğini söyledi.
Irkçı İsrail, Bahreyn’in hassas bir mahalde olması sebebiyle temsilcisini Bahreyn’e göndermeme kararı almıştı.)

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.