FilistinHaberlerOrtadoğu

İslami Direniş Hareketi Hamas Elhamdallah’tan Batı Yaka Üniversitelerini Saldırılardan Korumasını İstedi

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Abdurrahman Şedid, daha önce en büyük üniversitede rektörlük yapan Filistin Hükümeti Başkanı Rami El-Hamdallah’tan üniversitelerdeki öğrencilerin siyasi görüşleri nedeniyle takip edilip tutuklanmalarını engellemek için ve öğrencileri her türlü saldırılardan koruyacak düzenlemelere gitmek için acilen harekete geçmesini istedi.

Batı Yaka’daki üniversitelerde öğrencilere yönelik baskı ve tutuklamaların başlaması üzerine basın açıklaması yapan Şedid, “Hamas olarak ulusal kurum ve kuruluşları koruma arzumuz ve hassasiyetimizden hareketle güvenlik güçlerinin baskılarıyla isimlerini duyuran Batı Yaka’daki üniversitelerin Filistin üniversitelerinin isimlerini başka türlü duyurmalarını arzu ediyoruz. Üniversiteler daha güzel bir şekilde anılmayı hak ediyorlar. Batı Yaka’daki üniversitelerde ifade özgürlüğünün bu hale gelmesini, öğrencilerin baskınlara uğramasını ve onlarcasının siyasi görüşleri veya öğrenci çalışmaları nedeniyle tutuklanmalarını kaygıyla izliyoruz” ifadesini kullandı.

Şedid açıklamasında üniversite idarelerinin görevleri ve ahlaki sorumlulukları gereği öğrencileri korumaları gerektiğini belirterek, yöneticilerin bu konuda kararlı bir duruş sergilemeleri gerektiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.