FilistinHaberlerOrtadoğu

İslamî Direniş Hareketi Hamas: Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Kamuoyunu Yanıltıyor

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El-Cubeyr’in Hamas hareketine karşı saldırılarına devam etmesini ve hareketi aşırı olarak ifade etmesini kınadı.

Hamas hareketi yayınladığı basın açıklamasında, El-Cubeyr’in hareketi aşırı bir hareket olarak nitelemesinin kamuoyunu yanılttığını ve Filistin halkının hakkı olan direnişin imajını kötü gösterdiğini belirterek, bunun Suudi Arabistan halkının mizacıyla örtüşmediği gibi, Filistin halkına ve bu halkın hak ve hukukunu savunma hakkına destek veren Suudi Arabistan’ın tutumuyla da bağdaşmadığını ifade etti.

Hamas yaptığı açıklamada “Bu açıklamalar işgalci İsrail’i cinayetlerine devam etmesine ve Filistin halkıyla bu halkın gösterdiği direnişin sembol isimlerine karşı cinayet işlemesine teşvik edebilir. Herkesten önce Suudi Arabistan’a zarar veren bu tür açıklamalardan uzak durmak gerekir. Aynı şekilde Hamas hareketiyle ilişkide Arap ve İslam dünyasının gösterdiği tutuma aykırı yersiz tahriklerden de uzak durmak gerekir” ifadesini kullandı.

Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı El-Cubeyr, Hamas hareketinin radikal bir hareket olduğunu belirterek, Katar’ın ona yaptığı yardımı kesmesinin Filistin uzlaşı hükümetinin Gazze’de otorite kurmasına neden olduğunu iddia etti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.