HaberlerİranOrtadoğu

İslami ilerleyiş rehberlik nizamı sayesindedir

İran’ın dört bir yanında kılınan Cuma namazlarında olduğu gibi Tahran Cuma namazında da okunan hutbede, Hicri-şemsi 1387 son gün ve son cumasında, geçen bir yılın değerlendirilmesi yapıldı.

Tahran’da bu hafta Cuma namazı, Ayetullah İmami Kaşani’nin imametinde eda olundu. Ayetullah İmami Kaşani, okuduğu hutbede İran halkının geleceğe yönelik dengeli hareketinde “İslami bilinç ve uyanış ile rehberliğini iki önemli unsur” olduğunu söyledi.

İran’ın yakın tarihinde, petrol kaynaklarının İngiliz sömürgesi ve yağmasından kurtarılması için “petrolün millileştirilmesi” kararının yıldönümüne işaret eden Tahran Cuma hatibi Ayetullah Kaşani, petrolün millileştirilmesiyle, İran’ın yerli uzman ve mühendisleri tarafından yapılan ve başarıyla yörüngeye oturtulan “Ümid” uydusunun görev süresinin aynı zamana gelmesinin de önemli bir olay olduğunu dile getirdi ve “petrolün millileştirilmesiyle, ümit uydusunun başarıyla yörüngeye oturtulması arasında tam bir asırlık bir zaman var, bu iki tarihi olay arasında geçen ders alınması gereken çok olaylar vuku buldu. Yaşanan bu olaylar İran halkının dik duruşu, başarısı ve İslami bilinç ve uyanışla, rehberliğe bağlılığı sayesinde gerçekleşmiştir. Rehbere itaat ve İslami bilinç, İran halkının geri kalmışlığını ortadan kaldırmıştır” diye konuştu.

Tahran Cuma imamı Ayetullah İmami Kaşani, hicri şemsi 1388 yılında miladi 12 haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine işaretle de, seçimlerin açık ve sağlıklı geçmesi için, adayların yasal seçim kurallarına dikkat etmesi gerektiğini, halkın oylarının, seçimlerin sonuçlarını belirleyeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.