HaberlerLübnanOrtadoğu

İslami piyasa oluşturulması gerekir

Lübnan Ulusal Meclis Başkanı Nebih Berri, ”büyük bir İslami piyasa” olarak da adlandırılabilecek, İran, Endonezya, Mısır, Suriye gibi ülkelerin yer aldığı ve Türkiye’nin liderliğini üstlendiği bir yapı ile bölge ülkelerinin batı piyasalarına ortak olarak girmesi gerektiğini kaydetti.

Berri, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Lübnan İş Konseyi tarafından onuruna düzenlenen çalışma yemeğinde yaptığı konuşmada, İsrail’i yeni yerleşim yerleri inşa etmesi ve kutsal mekanlardaki uygulamalarından dolayı eleştirerek, Türkiye hükümetine Filistin meselesine ve Lübnan’a verdikleri destek dolayısıyla teşekkürlerini iletti.

Berri, Lübnan’da yatırımı teşvik eden unsurlar hakkında bilgi verdiği konuşmasını, şöyle tamamladı:
”Türkiye’nin kulağına şunu fısıldamak istiyorum. Batı piyasalarına ortak olarak girmemiz gerekiyor. Bu hususta vakit kaybetmemeliyiz. Buna büyük bir İslami piyasa da diyebilirsiniz. Bu etnik bir yapı değildir. Büyük ve ortak bir İslami piyasa oluşturulabilir; İran, Endonezya, Mısır, Suriye, Suudi Arabistan gibi ülkeler burada yer alabilir ve Türkiye bunun liderliğini üstlenebilir. İslam Konferansı Teşkilatı’na üye ülkeler de buraya katılabilir. Hem üretim hem ihracat İslam dünyasında gelişecektir. İsimlerini andığım ülkelerin parlamento başkanlarına yazılı olarak da bunu ileteceğim.”

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (37) içerik yüklenmiştir.