Haberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

İslami sanat insanın maneviyatı içinde oluşturulmaktadır

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, İslami sanatın önemli bir konu olduğunu ve İslami sanatın siparişle yaptırılamayacağı gibi sanatçının ruhu, yüreği ve bakışı ile tashih edildiğinde sanatçının bakışıyla İslami sanat sonuçlanacağını vurguladı.

Tebriz İslami Sanatlar Üniversitesi’nin ilmi heyet üyeleri, dekanları, yardımcıları ve sanatçıları önceki gün öğleden sonra İmam Ali Hamaney tarafından kabul edildiler. Bu görüşmede halı üzerinde dokunulan eşsiz bir Kuran-ı Kerim tanıtıldı.

Bu değerli eserde Kuran-ı Kerim’in 30 cüz’ü 76 varakta iki taraflı olarak 62 milyon düğümle dokunulmuştur.

İmam Ali Hamaney bu kabulde, bu toprakların sanatçılarının ürünü olan bu Kuran halısının İran İslam Cumhuriyeti düzeninin büyük bir anısı olarak kalacağını ve onu dokunanların ismi ise sanatıyla asırlarca yaşayacağını söyledi.

Bu eşsiz sanatı yapan sanatçılara teşekkürlerini dile getiren İmam Ali Hamaney, kalıcı olması için bu Kuran-ı Kerim’in Meşhed’deki Astan-ı Kutsi Rezevi müzesine hediye edileceğini ifade etti.

İslam sanatının önemli bir konu olduğunu niteleyen, İslami sanatı ve gayri İslami sanatı arasındaki farklıklara işaret eden İmam Ali Hamaney, “İslami sanatın ruhuyla gayri İslami sanatın ruhu arasındaki farklılık, onun ruhudur. Çünkü sanat insani bir fenomendir ve insanın maneviyatı içinden oluşturulmaktadır. Gerçek anlamda inanıştan ve yürekten çıktığında İslami sanat ortaya çıkacaktır”şeklinde konuştu.

İran’ın çeşitli bölgelerindeki el sanatlarına teveccühün zaruretini sayan İmam Ali Hamaney, acı ve zahmetle beraber olan el sanatların devamı için el sanatların duayenlerinin ve üstatlarının teşvikine tavsiyede bulundu.

Tebriz İslami Sanatlar Üniversitesi Rektörü görüşmenin başında üniversitenin çalışmaları hususunda rapor vererek, İslami Sanatlar Üniversitesi’nin 22 branşta lisans, 10 branşta yüksek lisans ve 2 branşta doktora öğrencisi kabul ettiğini ve kurulduğundan 11 yıldan beri duayen üstatlar ve sanatçıları hizmete aldıklarının bilgisini verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (17) içerik yüklenmiştir.