Haberlerİmam Ali Hamaneyİmam HumeyniİranOrtadoğu

İslami Şeriat ve halkçılık İmam Humeyni mektebinin iki temel düşüncesidir

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, “İslam ve düşünce”ye dayalı “siyasi-sosyal” bir düzenin, İmam Humeyni’nin temel planı olduğunu söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney bugün, İslam cumhuriyeti nizamı kurucusu rahmetli imam Humeyni’nin (ra) pak türbesinde düzenlenen vefat yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada, ilerleyen ve güçlü İran İslam cumhuriyetinin tanınması için her geçen gün daha da artan halkların istek ve merakının sebebi ve temel nedenlerini açıklarken, “İslami şeriat” ve “halkçılığın” İmam Humeyni mektebinin iki temel düşüncesinden kaynaklandığını vurguladı.

İmam Humeyni (ra) mektebinde silah zoru ve güç kullanılarak elde edilen kazanımın kabul edilmediğini belirten İmam Ali Hamaney, elbette halkın seçimi ile kazanılan iktidar ve gücün saygın olduğu ve kabul gördüğünü, kimsenin onun karşısında direnmemesi gerektiğini söyledi.

İmam Ali Hamaney İran halkının sömürgecilere karşı duyguları, iktidar, ilerleme ve İslami uyanışın, diğer halkların İslam inkılabı ile ilgili merakın sonucu ve anlayışı olduğuna işaretle, ” sömürgeciler stratejik bir hatada İslami uyanışın kökünü kazdığını zannediyor, fakat İslami uyanışa sebep olan idrak ve anlayış yok olmaz ve bu olay er ya da geç yayılacaktır” dedi.

İmam Humeyni’nin (ra) tam ve aralıksız bir şekilde mazlum Filistin halkına destek verdiğini belirten İmam Ali Hamaney, zulme karşı durmak ve zalimlerin heybetini kırmanın, İmam Humeyni (ra) mektebinin temel ilkelerinden olduğunu, bunun ise her zaman milletler ve yetkililer tarafından dikkate alınması gerektiğini söyledi.

İmam Ali Hamaney dünya istikbar cephesi ve özellikle de Amerika’nın sorun oluşturmaları ve verdikleri rahatsızlıkların faydasız olduğuna işaretle, Amerika’nın Washington’a haraç vermeyen ülkelere karşı yöntemlerini açıklayarak, günümüz dünyasında “terörist grupları” faalleştirmesinin bu yöntemlerden biri olduğunu söyledi.

Irak, Afganistan, bazı Arap ülkeleri ve İran’ın, Washington’un bu yönteminin başlıca kurbanlarından olduğunu söyleyen İmam Ali Hamaney, İran halkı, bir çok bilim adamı, siyasi ve kültürel şahsiyetlere suikast düzenleyen münafıkların, Amerika’nın destek şemsiyesi altında olduğunu belirtti.

İmam Ali Hamaney tekfirci, vahhabi ve Selefi grupların Şiilere karşı çirkin hareketlerine değinerek, ” herkes buna dikkat etmesi gerekir ki asıl düşman, yabancıların istihbarat servisleri, söz konusu akımları kışkırtan ve onlara silah ve para yardımında bulunanlardır” dedi.

İmam Ali Hamaney, İslam cumhuriyetine saldırı düşüncesinde olanların, İran halkının güçlü yumruğu ile karşılaşacaklarından emin olmaları gerektiğini açıkça belirtirken, fakat aynı zamanda temel düşmanın, söz konusu kanmış gruplar değil, Müslümanları bir birine düşüren ve pek de gizli olmayan ellerin olduğunu açıkça dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (23) içerik yüklenmiştir.