HaberlerİranOrtadoğu

İslami Şura Meclisi Başkanı’nın Pakistan ziyareti

“Terörizmle Mücadele Sorunları ve Bölgesel İşbirliği Rolü” başlıklı konferansa katılmak üzere Pakistan’ın başkenti İslamabat’ta bulunan İslami Şura Meclisi Başkanı Laricani, konferansta bir konuşma yaptı. Laricani ayrıca, Pakistan Senatosu Başkanı ile biraraya geldi. İslami Şura Meclisi Başkanı İran Büyükelçliği çalışanlarıyla da buluştu.

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da düzenlenen “Terörle Mücadele Sorunları ve Bölgesel İşbirliği Rolü Konferansı”nda bir konuşma gerçekleştirdi.

Laricani, “Umarım bu toplantı, bölgedeki parlamentolar, hükümetler ve halkların arasındaki işbirliğinin güçlenmesine neden olur. Bunun yanı sıra bölgedeki sorunlar özellikle terörle mücadelede karşılaştığımız zorlukları ortadan kaldırmak için uygun bir ortam oluşmasına sebebiyet gösterir” dedi.

Uluslararası terörle mücadele koalisyonlarının başarısızlığı hakkında Laricani şunları söyledi: Aslında koalisyona bağlı istihbarat servislerinin terörizmle ilgili hazırladığı bilgilerin birçoğu gerçek değildi ve yalnız kağıt üzerinde yazılarak terörle mücadele amaçlı olmayan diğer konular da yer alıyordu. Koalisyonun terörizmin karşısında başarısızlığı ise bu olayın karmakarışık bir mesele olmasıdır.

Laricani sözlerinin bir kısmında da, günümüzde terörizmin özellikle Asya’da en büyük sorunlardan birisi olduğuna dikkati çekti.

Terörizmin büyümesinin tarihsel gelişimine yönelik gerçekleşen genel bir bakışta, dünyada çeşitli temellere dayandığının fark edilebildiğini belirten Laricani, bu konferansta yalnız bölgedeki terörizmin üzerinde durulacağını kaydetti.

Ali Laricani, tekfiri zihniyet ile Vahhabilik ideolojisinin bölgede terörizmin tırmanmasında büyük bir rol oynadığını anlatarak, “Bölgedeki ülkelerin dış güçler tarafından işgal edilmesi, örneğin Afganistan’ın eski Sovyetler Birliği veya ABD ile NATO güçleri tarafından işgal edilmesi terörizm olgusunun yayılmasına yol açarak terör örgütlerinin oluşumuna neden olmuştur” diye konuştu.

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani bugün İslamabat’ta Pakistan Senatosu Başkanı Rıza Rabbani ile bir araya geldi.

Görüşmede Laricani, Tahran’ın Pakistan ile siyaset, güvenlik, ekonomi alanlarında ve parlamentolar arası işbirliğini geliştirmeye hazır olduğunu vurguladı.

Laricani, ABD’nin Afganistan’daki varlığına işaretle, ABD’nin İslam ülkelerinin mal ve kaynaklarını yağmala peşinde olduğunu belirtti.

İslami Şura Meclisi Başkanı ayrıca Pakistan’dan “Barış Doğalgaz Boru Hattı” projesini uygulamasını istedi.

Pakistan Senatosu Başkanı da görüşmede, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararının gerilimi tırmandırdığını ve Filistin’de başka bir intifadanın başlamasına sebebiyet verdiğini belirterek, İslam ülkelerinin işbirliğine vurgu yaptı.

İran’ın Pakistan’daki büyükelçiliği çalışanlarıyla da dün bir görüşme yapan İslami Şura Meclisi Başkanı Laricani, iki ülke ilişkilerinin zaman zaman inişli çıkışlı süreç izlediğini belirterek, ‘buna rağmen İran ve Pakistan ilişkileri her zaman kardeşçe ve dostça olmuştur’ dedi.

Laricani, iki ülkenin tarihi ve kültürel olarak çok sayıda ortak noktalarının olduğunu belirterek, bunları, ikili ilişkilerin gelişmesinde önemli bir unsur olarak niteledi ve ”iki ülke arasındaki yeni fırsatlardan, ikili ilişkilerin daha da gelişmesi için istifade edilmesi gerekir” dedi.

İran meclis başkanı, İran doğal gazını Pakistan’a taşıyacak olan gaz boru hattı projesinin uygulanmasını, iki ülke arasında iktisadi alanda ilişkilerin gelişmesi için yeni fırsatlar olarak nitelerken, ”iki ülkenin iktisadi bağlılıkları ve komşuluğa dayalı ilişkileri, komşular arasında ilişkilerin geliştirilmesini kaçınılmaz kılmıştır’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.