AsyaHaberlerİslami Vahdet

İslami Vahdet zorunluluktur

Suudi Arabistan’ın Dammam şehri Cuma hatibi, İslam dünyasının şu anki durumu ihtiyari olarak değil belki zorunlu olarak İslami vahdete gereksinim duymaktadır, vurgusunu yaptı.

Hüccetü’l İslam ve’l Müslim’in Seyyid Hasan Nemir İslami vahdetin Müslümanlar için insani değerinin olduğuna işaret ederek şunları kaydetti: bu kavram artık İslam ümmeti için mezhebi bir kanun olarak gündeme getirilmelidir.

Suudi Arabistanlı bu seçkin din adamı İslam mezhepleri arasındaki takrip ve yakınlaşmayı eleştirenlere değinerek şöyle söyledi: ümmetin vahdetine karşı çıkanlar, gerçek yüzlerini tekfir içerikli fetvalar yayınlayarak, terörist eylemler ve Müslümanlar aleyhine işlenen huşunetlerde ortaya koymaktadır.

İslam mezhebi mensuplarının bir birlerine karşı saygılı olması gerektiğine de değinerek şöyle ekledi: Müslümanlar barış içinde birbirleriyle yaşama kültürünü öğrenmeli ve herkese bu hakkı tanımalıdırlar.

Hüccetü’l İslam Seyyid Nemir son olarak, İslami vahdetin oluşmasının şartlarına değinerek şöyle ekledi: ihtilafların ortadan kalkmasıyla ve İslami vahdet kavramının bütün Müslümanlar arasında yerleşmesiyle hallolacaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.