HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İslami’den nükleer teknoloji biliminin önemli kullanımına vurgu

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı “Teknolojik Gelişme ve İnovasyona Dayalı Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma” Ulusal Konferansında, Atom Enerjisi Kurumu’ndaki en önemli konularından birinin de radyofarmasötiklerin üretimi ve nükleer tıbba önem verilmesi olduğunu söyledi.

İran Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Kurumu tarafından düzenlenen “Teknolojik Gelişme Ve İnovasyona Dayalı Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma” konulu ilk ulusal konferansa Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami ev sahipliği yaptı.
Yapılan törende İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, İran Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Kurumu’nun bugüne kadar bilim ve teknoloji alanında birçok eseri ve başarısı olduğunu ifade ederek, “Bilgiye dayalı olmanın en önemli tezahürü ve göstergesinin teknoloji ve ürün yaratma kapasitesi olduğunu” belirtti.
İslami, “Bu kapasitenin oluşturulup şekillendirilmesi ve ardından gerekli mekanizmaların oluşturulmasıyla kapasitelerin desteklenmesinin mümkün olacağını ve bunun önemli bir güce dönüşeceğini” sözlerine ekledi.
İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, temel bilgi alanlarında araştırma yapmanın önemini daha da vurgulayarak, şöyle konuştu: “Bilgi her zaman güç yaratır ve bu Allah’ın emridir; güç yaratmak için bilimsel gelişmenin olması gerekir ve teknolojik gelişme de onun ışığında şekillenir… Diğer bir deyişle, bilim ve bilginin teknolojiye dönüştürülmesi ve ardından insanların yaşam kalitesi, ekonomisi ve sosyal statüsü üzerinde etkisi olan bir sisteme dönüştürülmesi sürecidir ve bilim ve teknoloji alanında lider bir organizasyonun başarısının bir göstergesi olacaktır.”/
 

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.