FilistinHaberlerOrtadoğu

İsmail Heniyye, Amr Musa ile görüştü

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, bugün (13 Haziran Pazar) öğleden sonra El-Şati Mülteci Kampı’ndaki evinde Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile bir araya geldi.

Görüşmede Gazze’ye uygulanan haksız ambargonun kaldırılması ve Filistin’de ulusal uzlaşının sağlanması gibi konuların ele alındığı bildirildi.

İsmail Heniyye, görüşme sonrası Amr Musa ile birlikte düzenlediği basın toplantısında “Görüşmemizde önemli konuları ele aldık ve Arapların Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılması yönündeki kararlı tavrını dinledik” dedi.

Amr Musa’nın ziyaretini ambargonun kalkması ve Arap dışişleri bakanlarının aldığı kararın uygulanması için atılmış önemli bir resmi adım olarak değerlendiren Heniyye, ziyaretin ambargonun kaldırılması doğrultusunda pratik sonuçlarının olmasını ümit ettiklerini söyledi.

Filistin Başbakanı ayrıca, halihazırda oluşan uluslararası havanın da değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ise basın toplantısında yaptığı konuşmada “Filistin’deki durum, Filistinli gruplar arası ilişkiler ve Filistin davasının geleceği üzerine konuştuk” dedi.

Amr Musa, ziyaretinin sonunda Gazze’den ayrılmadan bir basın toplantısı düzenleyerek kapsamlı bir değerlendirme yapacağını söyledi.

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin siyasi danışmanı Dr. Yusuf Rezka, görüşme öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada Musa’nın ziyaretinin ambargoyu kaldırması gerektiğini söyleyerek, Gazze’ye uygulanan ambargonun Arap ülkelerinin kararıyla kaldırılabileceğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Nisan 2024 (22) içerik yüklenmiştir.