FilistinHaberlerİranOrtadoğu

İsmail Heniyye: İran ve Hamas ilişkileri müstesna ve ileri düzeydedir

Hamas Siyasi Büro Şefi İsmail Haniye, İran’ın bölgenin önemli ve eksen ülkesi olduğunu belirterek, iki ülke ilişkilerinin bugün müstesna ve ileri düzeyde olduğunu söyledi.

Sputnik haber ajansına açıklamada bulunan Haniye, ‘’İran bölgenin eksen ülkesidir ve Hamas’ın İran ile ilişkileri stratejiktir’’ dedi.

Haniye, ‘’İran, Filistin ve direniş menfaatleri doğrultusunda çok çalışmıştır ve iki ülke ilişkileri ileri düzeyindedir’’ dedi.

Hamas’ın hiçbir Arap ekseni ve ya bölgesel ekseni başkası aleyhinde desteklemediğini ifade eden Haniye, ‘’Bizim Filistin gibi ortak meselemiz vardır ve bu herkesin desteğini gerektirmektedir’’ dedi.

Hamas ve Suriye ilişkilerine değinen Haniye, Hamas’ın Suriye iç meselelerinden kendini uzak tutmak istediğini, iki tarafın ilişkilerinin kesilmediğini fakat bazı şartların mevcut ilişkileri şekillendiğini söyledi.

Haniye, ‘’Biz Suriye’yi kardeş ülke olarak görüyoruz, Suriye her zaman Filistin milletinin yanında durmuştur ve umarım Suriye’de istikrarın sağlanması ile bu ülke milli ve bölgesel rolüne yeniden döner’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.