FilistinHaberlerOrtadoğu

İsmail Heniyye: İşgalciyle yapılan işbirliğiyle övünmek halkımızın kültürüne yabancıdır

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın İsrail’le yapılan güvenlik işbirliğiyle övünmesinin şaşırtıcı olduğunu belirterek, bu tavrın Filistin halkının kültürüne ve direnişine yabancı olduğunu söyledi.

Heniyye, bugün (27 Mayıs Pazartesi) öğle saatlerinde Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Hanun’da Ömer Bin Abdülaziz Camii’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, İsrail askeri Gilad Şalit’i kaçıran Filistin direnişinin tüm esirleri kurtarmaya gücü yettiğini ve bunu yapmaya söz verdiğini ifade etti.

Filistin Yönetimi’nin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin önerilerini sürekli kabul etmesini eleştiren Heniyye, başkanlığını yaptığı Filistin Hükümeti’ne de birçok çekici öneri ve para yardımı teklifi geldiğini fakat vatanı satmayacaklarını söyleyerek reddettiklerini bildirdi.

Ölü Deniz’in Ürdün yakasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’na katılan Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, forum faaliyetleri kapsamında dün akşam gerçekleştirilen panelde yaptığı konuşmada, “Biz asker kaçıramayız. Biz bu tür işler yapamayız. Bu bizim üslubumuz değil. İsrailli komşularımızla ilişkilerimizin bu şekilde olmasını istemiyoruz” demişti.

Abbas, 2012 yılında yolunu kaybeden 94 İsrail askerini silahlarıyla birlikte yakaladıklarını ve gerekli ikramda bulunarak askerleri on dakika sonra evlerine gönderdiklerini söyledi ve şöyle ekledi: “Filistin Yönetimi bölgesine giren İsrailli herkese “hoşgeldiniz” diyoruz. Evine sağ-salim dönüyor. İsrail tarafıyla güvenlik koordinasyonu yapıyoruz ve bundan da utanmıyoruz. Çünkü biz birlikte yaşamak istiyoruz.”

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.