FilistinHaberlerOrtadoğu

İsmail Heniyye, Jimmy Carter ile görüşecek

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti Enformasyon Bakanlığı’na bağlı basın bürosundan yapılan açıklamada, Başbakan İsmail Heniyye’nin bugün (16 Haziran Salı) ABD eski başkanlarından Jimmy Carter ile bir araya geleceği bildirildi.

Açıklamada, Heniyye ve Carter’ın Filistin’deki ve özellikle Gazze’deki son durumu ve siyasi gelişmeleri ele alacakları belirtildi.

Basın bürosundan dün yapılan açıklamaya göre Başbakan İsmail Heniyye’nin bugün saat 12:30’da ABD eski başkanlarından Jimmy Carter ile görüşmesi bekleniyor.

Açıklamada ayrıca, görüşmenin Gazze’de En-Nasr Caddesi’ndeki Başkadılık Divanı yakınlarında yer alan yeni başbakanlık binasında gerçekleşeceği bildirildi.

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye ve ABD eski Başkanı Jimmy Carter’ın görüşmede Gazze’deki son durumu ve Filistin’deki siyasi gelişmeleri, Siyonist işgal güçlerinin Gazze’ye açtığı ve 1400’den fazla Filistinlinin şehit olmasına ve yaklaşık 6 bin kişinin yaralanmasına yol açan son savaşın geride bıraktığı yıkımı, Gazze’ye uygulanan haksız ambargoyu ve geçiş kapılarının kapalı olmasının Gazze halkı üzerindeki olumsuz etkisini ele almalarının beklendiği kaydedildi.

ABD eski başkanlarından Jimmy Carter, daha önce de Suriye’nin başkenti Şam’da Hamas Siyasi Birim Başkanı Halit Meşal başkanlığındaki Hamas heyetiyle bir araya gelmişti.

Carter, görüşme öncesi yaptığı açıklamada “Hamas’ın doğrudan siyasete katılımı sağlanmadığı sürece bölgede barışa ulaşmak mümkün değil” şeklinde konuşmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.