FilistinHaberlerOrtadoğu

İsmail Heniyye, Şehit Ebu Marya’nın ailesine taziye mesajı gönderdi

Filistin İslâmî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye dün (23 Temmuz Perşembe) siyonist işgalciler tarafından El-Halil’de gerçekleştirilen vahşi bir cinayetle şehit edilen Felah Ebu Marya’nın ailesine telefon ederek taziyelerini ve işgalci saldırganlara olan tepkilerini dile getirdi.

İsmail Heniyye, şehidin Vahid isimli kardeşiyle konuşarak işgalcilerin bu cinayetlerine herkesin tepkili olduğunu hatırlattı ve şehidin kanının yerde kalmayacağını ifade etti.

Felah Ebu Marya isimli Filistinli, Batı Yaka’nın El-Halil şehrinin kuzeyindeki Beyti Emr beldesinde bulunan evine işgal güçleri tarafından düzenlenen baskında gerçekleştirilen saldırıyla şehit edilmişti. Ebu Marya, işgalcilerin oğlu Muhammed’i tutuklamak istemeleri üzerine onlara engel olmaya çalıştığından dolayı işgalcilerin saldırılarına hedef olmuştu.

Şehit Ebu Marya’nın ailesini arayarak taziyelerini ileten İsmail Heniyye, Hamas’ın ileri gelenlerinden Abdulhalik En-Netişe’yi de işgal zindanlarından çıkarak özgürlüğüne kavuşması vesilesiyle arayarak tebriklerini iletti. İşgal güçleri En-Netişe’yi 28 ay idari hapisle zindanda tuttuktan sonra geçtiğimiz Salı günü serbest bırakmışlardı.

Hamas’ın Batı Yaka’daki ileri gelen şahsiyetlerinden olan Abdulhalik En-Netişe farklı zamanlarda işgal yönetimi tarafından 10 kez hapse atılmıştı. Bu hapislerde toplam 18 yıl süreyle esaret altında tutuldu. Aynı zamanda 1991’de Güney Lübnan’ın Mercu’z-Zuhur bölgesine sürgün edilenlerin arasında yer aldı. 2002 yılında da Ariel Şaron’un işgal devletinin başbakanı olduğu dönemde başbakanlık kararıyla evi yıkıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.