FilistinHaberlerOrtadoğu

İsmail Heniyye, ulusal diyalog için komite kurulması çağrısında bulundu

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistinli İslami ve milli grupları Hamas’ın da katılımıyla kapsamlı bir diyalog için yüksek komite kurmaya davet ederek, hükümetin uzlaşıya bağlı olduğunu fakat uzlaşının sabiteler aleyhine olmasını kabul etmeyeceklerini söyledi.

Heniyye, grup liderleriyle dün (16 Kasım Cumartesi) Gazze’de yaptığı toplantıda, milli ortaklık arzusunun içinde bulunulan zor şartlardan, Mısır’ın politikalarının sonuçlarından veya herhangi bir korkudan kaynaklanmadığını ifade etti.

Toplantıya Fetih Hareketi dışında tüm grupların temsilcilerinin katıldığı, Fetih temsilcisinin ise davet edildiği halde toplantıya gelmediği ve İslami Cihad Hareketi liderlerinden Halid El-Batş’ın Filistin Başbakanı’na Fetih temsilcisinin toplantıya katılamayacağını ilettiği belirtildi.

Üzerinde anlaşma sağlanan konuların nasıl ve ne zaman uygulanacağının görüşülmesini isteyen Heniyye, Gazze’de kurulmak istenen milli ortaklığın uzlaşının ve Filistin’de birliğin alternatifi olmadığını, bilakis uzlaşının sağlanmasına hizmet edeceğini bildirdi.

Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın nedeninin Filistin’deki bölünmüşlük hali olmadığına, bilakis Ortadoğu Dörtlüsü’nün şartları olduğuna dikkat çeken Heniyye, işgal rejimiyle yürütülen müzakerelerin Filistin davası için birçok tehlikeler içerdiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.